Strona główna POWIATY Miasto Tarnobrzeg Znów trysną fontanny

Znów trysną fontanny

Po roku przerwy, od poniedziałku 10 maja uruchomione zostaną w Tarnobrzegu fontanny. – To, że możemy w tym roku uruchomić fontanny, nie znaczy, że nie ma zagrożenia, że jesteśmy zwolnieni z zachowania odpowiedzialności – podkreśla prezydent.

W opinii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH decyzja o uruchomieniu fontann powinna być podjęta po wnikliwym rozpatrzeniu aktualnej sytuacji epidemiologicznej, zarówno lokalnej, jak i w skali kraju, z uwzględnieniem aktualnych obostrzeń, ograniczeń, zakazów i nakazów, wprowadzanych zarządzeniem Rady Ministrów – w piśmie, które do magistratu trafiło 6 maja, poinformował Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tarnobrzegu.

– Sytuacja się stabilizuje, a mając na uwadze, że fontanny znajdują się w otwartej przestrzeni publicznej, gdzie ryzyko zakażenia jest mniejsze,  o ile oczywiście zachowany zostanie dystans społeczny, zdecydowaliśmy o uruchomieniu tychże. Fontanny w Tarnobrzegu zaczną działać od poniedziałku, 10 maja – mówi Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega. Prezydent zdaje siebie sprawę, że fontanny są ulubionym celem spacerów, miejscem spędzania wolnego czasu, zwłaszcza upalne dni. Tym bardziej prosi o odpowiedzialność.

Fontanny zasilane są wodą wodociągową podlegającą stałej dezynfekcji, która nie stwarza jakiegokolwiek zagrożenia. Jak jednak podaje Narodowy Instytuty Zdrowia Publicznego PZH, zagrożeniem transmisją SARS-CoV-2 może być bezpośredni kontakt z dużą liczbą osób przebywających wokół tych obiektów, a co za tym idzie, ułatwiona w tych warunkach inhalacja cząstek wirusa przenikających do powietrza podczas kaszlu, kichania, czy rozmowy. Zgodnie więc z wytycznymi Sanepidu, przy fontannach obowiązywać będzie zachowanie dystansu społecznego, co najmniej 1,5 metra odległości od osób spoza własnego gospodarstwa domowego, a także konieczność zasłaniania nosa i ust maseczką.

 

www.tarnobrzeg.pl