Strona główna POWIATY Zapraszamy na VII Forum Pszczelarskie

Zapraszamy na VII Forum Pszczelarskie

16 września 2022 roku w stalowowolskiej siedzibie Politechniki Rzeszowskiej, odbędzie się Forum Pszczelarskie pn. „Stalowa pszczoła nie istnieje”. Będzie to już 7. edycja tej organizowanej przez Powiat Stalowowolski imprezy.

– Obostrzenia sanitarne uniemożliwiły nam organizację tej imprezy w ostatnich 2 latach, a szkoda, bo to jeden z ważniejszych punktów w kalendarzu wydarzeń organizowanych przez nasz powiat. Ale wracamy i mamy nadzieję, że wzorem poprzednich edycji, konferencja przyciągnie tłumy pszczelarzy z Podkarpacia oraz sąsiednich województw – mówi Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski.

Tradycyjnie już, Forum Pszczelarskie będzie miało charakter konferencji naukowej z udziałem prelegentów z ośrodków akademickich, instytucji i firm zajmujących się pszczelarstwem. Wśród prowadzących będą min. pracownicy: Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Departamentu Rynków Rolnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– To właśnie tematyka konferencji dotycząca szeroko pojętej ochrony i hodowli pszczół, sprawia, że nasze Forum Pszczelarskie zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Hodowcy pszczół rzadko mają okazję posłuchać na żywo wartościowych wykładów na ten temat, czy wziąć udział w dyskusji z największymi autorytetami w tej dziedzinie. A takich prelegentów gościmy na naszych konferencjach – mówi Mariusz Sołtys.

O ile część konferencyjna będzie adresowana głównie do pszczelarzy, właścicieli pasiek oraz lekarzy weterynarii, to już wszystkich mieszkańców zainteresuje z pewnością towarzyszący VII Forum Pszczelarskiemu kiermasz.

– To znakomita okazja aby odwiedzić stoiska, przy których mieszkańcy będą mogli spróbować przepysznych, naturalnych miodów z lokalnych pasiek, a także zakupić nie tylko ulubiony miód, ale i inne wyroby pszczele. Kiermasz będzie odbywał się jednocześnie z Forum, w zależności od warunków pogodowych – na parkingu przy budynku Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej lub na jego parterze – mówi Witold Tutak, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa w stalowowolskim Starostwie Powiatowym.

Zapisy hodowców pszczół do udziału w VII Forum Pszczelarskim „Stalowa pszczoła nie istnieje” prowadzą pracownicy Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli. Aby zapisać się, wystarczy zadzwonić – tel. 15 643 36 47 lub 15 643 36 62. Ilość miejsc ograniczona.

Organizatorem wydarzenia jest Powiat Stalowowolski we współpracy z: Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Stalowej Woli  oraz Powiatowym Kołem Pszczelarzy w Stalowej Woli.

Poniżej szczegółowy program VII Forum Pszczelarskiego „Stalowa pszczoła nie istnieje”:

8.00 – Rejestracja uczestników

9.00 – OTWARCIE KONFERENCJI

 

9.30 – Wczesne rozpoznanie podstawą skutecznego zwalczania chorób pszczół”

– wykładowca – dr hab. Paweł Chorbiński – prof. nadzwyczajny Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Katedra Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych

 

10.15 – „Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-27 w zakresie inwestycji w sektor pszczelarski”

– Jacek Parszewski – Departament Rynków Rolnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

10.35 – Przerwa

 

10.50 – „Wykrywanie pozostałości w miodzie, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi”

– wykładowca – dr Tomasz Kiljanek – Zakład Farmakologii i Toksykologii, Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach

 

11.35 – „Warroza pod zasklepem – jest już na to rozwiązanie”

 – VET ANIMAL – P. Marcin Raczyński

 

11.55 –Przerwa na kawę

 

12.55 – „Nosemoza, czy problem wciąż aktualny?”

– wykładowca – dr Andrzej Bober – Zakład Chorób Pszczół, Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach

 

13.40 –  „Diagnostyka chorób pszczół i badanie jakości miodu w ZHW Krosno”

– dr n. wet. Jan Dacko – Kierownik Pracowni Chorób Ryb i Chorób Zakaźnych Zwierząt w Przemyślu

 

14.00 – Dyskusja i podsumowanie VII Forum Pszczelarskiego „Stalowa pszczoła nie istnieje”

 

14.20 – ZAKOŃCZENIE I POCZĘSTUNEK

stalowowolski.pl