Strona główna POWIATY Z wizyty zastępcy ambasadora Ukrainy

Z wizyty zastępcy ambasadora Ukrainy

W dniach 8 i 9 sierpnia br., roboczą wizytę w powiecie staszowskim złożył zastępca ambasadora Ukrainy w Polsce Volodymyr Bachynsky. Podczas spotkania ze starostą staszowskim Józefem Żółciakiem i przewodniczącym Rady Powiatu w Staszowie, m.in. podsumowano dotychczasową 18-letnią współpracę z partnerami powiatu staszowskiego na Ukrainie, a także od 2008 roku, z Ambasadą Ukrainy w Polsce.

Wiceambasador Volodymyr Bachynsky, pierwszą swoją wizytę w powiecie staszowskim złożył w lipcu 2008 roku, na zaproszenie właściciela Zespołu Pałacowego w Kurozwękach Jana Marcina Popiela, w związku z otwarciem, pierwszego w kurozwęckiej historii, labiryntu w kukurydzy, z symbolami ,,Euro 2012”.

W roku następnym 2009, była między innymi, organizacja bardzo udanej imprezy ,,Dni Ukrainy w Powiecie Staszowskim” i ponowna wizyta ambasadora Volodymyra Bachynskyego. W kolejnych latach, w związku ze współpracą Powiatu Staszowskiego z Miastem Winnica i nawiązanej współpracy z Ambasadą Ukrainy w Warszawie, zrealizowano 11 projektów biznesowych, historycznych i artystycznych, dofinansowanych z programu ,,Polsko-Ukraińskiej Wymiany Młodzieży” Narodowego Centrum Kultury, a także z programu ,,Polska Pomoc Zagraniczna” Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Zebrane przez lata współpracy doświadczenia, wykorzystano do napisania i realizacji ubiegłorocznego projektu pt. ,,Zasłużeni dla Polski”, dofinansowanego z programu ,,Niepodległa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. M.in. z efektami tego projektu zapoznano ambasadora Volodymyra Bachynskyego, który zaproponował współpracę w kierunku promocji projektu wśród uczniów szkół na terenie Ukrainy, szczególnie Podola, skąd pochodzi 10 bohaterów projektu, wybitnych polityków, artystów i naukowców, na czele z: Ignacym Janem Paderewskim. Realizacja tej inicjatywy, jak też innych propozycji dalszej współpracy, zależeć będzie od sytuacji związanej z aktualnym stanem epidemicznym w obydwu krajach.

www.staszowski.eu