Strona główna POWIATY Z myślą o dzieciach

Z myślą o dzieciach

Dzieci z terenu naszej gminy mają szansę uczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach rozwijających ich pasje. W tym roku oferta jest bardzo bogata. Jedną
z najważniejszych nowości jest Samorządowe Ognisko Muzyczne działające przy SCKiB.

Ognisko ruszyło 1 października. Działa ono w strukturze SCKiB w Radomyślu Wielkim. Na zajęcia, które odbywają się przez cały tydzień, zapisało się około 100 osób w różnym wieku, są dzieci, młodzież, ale także dorośli. Kształcą się oni pod okiem kilku doświadczonych nauczycieli, którzy na co dzień uczą w szkołach muzycznych. – Uczymy grać naszych podopiecznych na fortepianie, akordeonie, trąbce, klarnecie, saksofonie, skrzypcach i gitarze. Są także zajęcia wokalne. W przyszłości chcielibyśmy utworzyć klasy puzonu i waltorni – mówi Paweł Stanosz, kierownik ds. Ogniska Muzycznego SCKiB.

Zajęcia w SOM mają charakter indywidualny, lekcja trwa 30 minut i odbywa się raz
w tygodniu. Ponadto uczniowie mają możliwość uczestnictwa w zajęciach grupowych
z teorii muzyki i kształcenia słuchu, które odbywają się w piątki. – Efekty naszej działalności już widać. Próbkę swoich możliwości po raz pierwszy nasi podopieczni publicznie zaprezentują 19 stycznia podczas koncertu kolęd uczniów i nauczycieli – dodaje Paweł Stanosz.

Dodajmy, że już tradycyjnie w SCKiB prowadzone są zajęcia plastyczne i taneczne.

Laboratorium przyszłości

Wraz z nowym rokiem szkolnym w podstawówce w Radomyślu Wielkim rozpoczęło działalność koło naukowo-techniczne FutureLab. To oferta dla tych dzieci, które interesują się elektroniką, mechaniką lub informatyką. – Poprzez te zajęcia chcemy nauczyć młodych ludzi podstaw mechatroniki i rozwijać ich aktualne umiejętności podczas prac nad ciekawymi projektami – mówi Janusz Grzyb, jeden z opiekunów koła. Zajęcia są bezpłatne i dostępne dla uczniów od klasy V w górę z terenu całej gminy.

Uczestnicy FutureLabu są już po kilku zajęciach. Nauczyli się wykorzystywać wiedzę
o natężeniu, napięciu i mocy prądu, aby dobrać odpowiednią ładowarkę do telefonów, laptopów i innych urządzeń. Poznawali diody i uczyli się pracować z zasilaczem laboratoryjnym.  poznawali rezystancję. Nauczyli się podłączać niskonapięciowe diody Led.

Robotyka

Z kolei w październiku w budynku byłej Szkoły Podstawowej w Radomyślu Wielkim SCKiB rozpoczęło cykl warsztatów dla dzieci z zakresu robotyki. Zajęcia, które prowadzi firma „Świat Robotyki” cieszą się sporym powodzeniem. W czterech grupach wiekowych uczestniczy w nich blisko 100 osób.

www.radomyslwielki.pl