Strona główna POWIATY X Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” za nami

X Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” za nami

3 kwietnia w Stalowej Woli odbył się X bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. W tegorocznej sportowej rywalizacji udział wzięło 174 osoby, w tym dzieci, młodzież i dorośli.

Trasy obu dystansów przebiegały przez las. Pierwszy bieg na symboliczny dystans 1963 m (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) rozpoczął się tradycyjnie o godz. 19.44. Udział wzięły w nim całe rodziny z dziećmi, które dobiegły na linię mety z uśmiechem na ustach. Nie straszna im była ciemność i las, w którym odbył się minimaraton. Po godzinie 20.00 natomiast wystartował bieg na 5 km. Pierwsi zawodnicy na mecie pojawili się już po 20 minutach. Zwyciężył Marcin Hasiak, drugie miejsce zajął Dawid Sobiło, natomiast trzeci był Jakub Woźniak. Wśród kobiet najlepsza była Justyna Maciąg, druga na metę przybiegła Anna Chochołek, trzecia natomiast była Jagoda Wilk. Najmłodsza uczestniczka biegu, Klara Paruch, miała 3 latka, najstarszy – pan Tadeusz Kasprzak miał 75 lat.

Każdy zgłoszony uczestnik otrzymał pamiątkową koszulkę i medal oraz gadżety ufundowane przez Fundację Wolność i Demokracja – współorganizatora biegu.

– Dziękuję, że bierzecie udział w tym symbolicznym biegu, w wyjątkowym czasie i okolicznościach. Pamiętajmy, że ten bieg, oprócz charakteru sportowego, ma charakter patriotyczny. Biegniemy dla tych, którzy walczyli o niezawisłość i niepodległość Polski – zaznaczył prezydent miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Ideą akcji jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Od 2011 roku dzień 1 marca jest świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

stalowawola.pl