Strona główna POWIATY Miasto Tarnobrzeg Wystawa rzeźb Mariana Antończyka

Wystawa rzeźb Mariana Antończyka

W Galerii „Okno” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu przy ul. Szerokiej prezentowana jest wystawa prac Marian Antończyka. Znany z aktywności zawodowej i społecznej tarnobrzeżanin tym razem odkrywa swoją wielką pasję i talent.

Wraz z zaproszeniem do obejrzenia wystawy, która prezentowana będzie do końca czerwca, załączamy krótki biogram autora prac przygotowany przez jego najbliższych.

Marian Antończyk. Urodził się w 1942 roku. Tarnobrzeżanin, górnik Kopalni Siarki „Machów”, współzałożyciel tarnobrzeskiej „Solidarności”, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Stare Miasto”. Rzeźbi w drewnie od 1967 roku.

Wykonał ponad 300 dzieł o bardzo zróżnicowanej tematyce. Od motywów religijnych i patriotycznych aż po logotypy znanych marek i klubów. Większość jego prac to płaskorzeźby ale są wśród nich także szopki bożonarodzeniowe, dekoracyjne lampy czy rzeźby pomnika Bartosza Głowackiego i figurki Św. Barbary.

– Kiedy w 1967 roku, zawarłem  znajomość z „hanysem” Józefem Loską, którego hobby było dłubanie w drewnie i robienie drewnianych lampek, zachęcał mnie bym spróbował. Któregoś dnia, na III zmianie scyzorykiem wydłubałem obraz Świętej Rodziny, czyli Matki Boskiej Dzikowskiej z Klasztorów O.O. Dominikanów w Tarnobrzegu, do której miałem i mam ogromną estymę, gdyż to ona wysłuchała modlitw mojej mamy, gdy w 1947 roku zachorowałem na zapalenie opon mózgowych  – wspomina Marian Antończyk.

Podstawowym materiałem dla tarnobrzeskiego rzeźbiarza jest stosunkowo miękkie drewno lipowe ale najtrudniejsze do wykonania są prace z czarnego dębu pochodzącego z terenu kopalni a dziś jeziora tarnobrzeskiego. To i inne odniesienia regionalne są w twórczości Mariana Antończyka bardzo wyraźne, podkreślając szacunek autora dla rodzinnego miasta.

Prywatnie od 54 lat z żoną Danutą, wychowali trójkę dzieci i doczekali się pięciorga wnucząt.

 

Fot. archiwum rodzinne: Marian Antończyk przy pracy twórczej

 

www.tarnobrzeg.pl