Strona główna POWIATY Wystawa „Nie samym chlebem żyje człowiek” w Muzeum Dieciezjalnym

Wystawa „Nie samym chlebem żyje człowiek” w Muzeum Dieciezjalnym

Wystawę „Nie samym chlebem żyje człowiek” można obejrzeć od tego weekendu w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu. W wernisażu, który odbył się w piątek 12 czerwca 2020 r. wzięli udział między innymi biskup Krzysztof Nitkiewicz, biskup pomocniczy Edward Frankowski, Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, Wojciech Czerwiec przewodniczący Rady Miasta Sandomierza oraz artyści, których prace można obejrzeć w Domu Długosza.

Wystawę otworzyli ks. Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum Diecezjalnego oraz kustosz muzeum dr Urszula Stępień, kurator wystawy.

– Stół przyciąga ku sobie i jednoczy, stanowi serce domu, ale nie jest to wystawa ani o stole, ani o chlebie. Pragniemy zaprezentować wyrażoną językiem sztuki tajemnicę i piękno spotkania Boga i człowieka. Dzieła prezentowane na wystawie w Muzeum Diecezjalnym wywodzą się z różnych tradycji artystycznych. Wszystkie łączą jednak wewnętrzna siła i czytelna refleksja o charakterze duchowym, a także przywiązanie do wartości trwałych i ponadczasowych. Przedstawienie stołu nabiera w tych dziełach szczególnego, symbolicznego znaczenia – powiedziała kurator wystawy dr Urszula Stępień.

Na wystawie prezentowane są dzieła współczesnych artystów, dawne ryciny związane z tematyką eucharystyczną, eksponaty liturgiczne: korporały, manipularze, welony kielichowe oraz przedmioty służące niegdyś do wypiekania chleba. Wystawa będzie dostępna do listopada 2020 r.  W sposób szczególny Muzeum Diecezjalne zaprasza sandomierzan i mieszkańców ościennych miast.

www.sandomierz.pl