Zapraszamy do udziału w VI-tej edycji ogólnopolskiego konkursu ekologicznego pt. „Mistrz Recyklingu Maks porządkuje odpady” skierowanego do uczniów klas 3-7 szkół podstawowych. To konkurs o tym, dlaczego tak ważny jest prawidłowy odzysk i recykling urządzeń AGD RTV wszechobecnych w naszym codziennym życiu.
Recykling jest naszym priorytetem. Dlatego w tym roku wejdziemy w rolę ekodesignerów i przyjrzymy się z bliska ekokoncepcji urządzeń technicznych. Co nadaje się do recyklingu w starym gracie na prąd lub baterie? Aby jak najwięcej wydobyć z niego cennych materiałów, trzeba dużo wiedzieć…a im więcej starych, zużytych urządzeń poddajemy recyklingowi, tym większa jest oszczędność zasobów i energii…
Konkurs rusza 15 stycznia 2020 roku. Do 30 marca ekozespoły mają czas na przygotowanie odpowiedzi na jedno pytanie konkursowe oraz skorzystanie z internetowych aplikacji edukacyjnych i możliwości wirtualnej rywalizacji w III Lidze Elektrorecyklingu.
Tegoroczne pytanie konkursowe dotyczy surowców nadających się do recyklingu w sprzęcie elektronicznym i kładzie nacisk na powiązanie teorii z praktyką: należy wykonać makietę nadającego się do recyklingu urządzenia wraz z instrukcją obsługi, a właściwie demontażu na części.
Główne pytanie tej edycji konkursu brzmi: Przyjrzyj się wybranemu przedmiotowi na prąd lub baterie. To może być lodówka, telefon komórkowy, kamera, słuchawki… Wykonaj model tego przedmiotu z materiałów upcyklingowych: starych kartonów, opakowań, taśmy itp.. a następnie narysuj instrukcję demontażu, tak aby przekazać jak najwięcej informacji na temat zawartych w nim surowców wtórnych i tych nadających się do recyklingu.
Nad przygotowaniem odpowiedzi na pytanie konkursowe, uczestnicy mogą pracować podczas zajęć pozalekcyjnych i świetlicowych. Odpowiedzi trzeba udzielić w jednej z form dopuszczonych regulaminowo a więc: w formie koncepcji gry planszowej, pracy plastycznej lub pracy multimedialnej mp3-mp4.
Udział w konkursie jest bezpłatny i jest dla uczniów okazją rozwijania kreatywności, zdolności manualnych i kompetencji kluczowych, w zakresie przyrodniczym i technicznym. Kolejnym ważnym aspektem konkursu jest praca zespołowa: to nauczyciel zgłasza do konkursu co najmniej dwuosobowy ekozespół. Współpraca wymaga od członków grupy podziału obowiązków, konsekwencji i odpowiedzialności. Konkurs rusza 15 stycznia 2020 roku. Wszystkie informacje na stronie www.chlorofil.com.pl
Zapraszamy!