Strona główna POWIATY Wspomnienie sierpniowych dni w Staszowie

Wspomnienie sierpniowych dni w Staszowie

Syrena zawyła o godzinie 17.00. Rozbrzmiała w Parku im. Adama Bienia, a słychać ją było w wielu domach. Zabrzmiała jak co roku, ku chwale i pamięci tych, którzy poświęcili się podczas Powstania Warszawskiego w 1944 r.

Wydarzenie upamiętniające historyczną bitwę o Polskę odbyło się w Parku im. A. Bienia już po raz czwarty. Spotkanie mieszkańców z historią tradycyjnie rozpoczęto modlitwą za poległych w Powstaniu Warszawskim oraz w tym roku wyjątkowo za zmarłego tragicznie rekonstruktora Marcina Franke, który był jednym z inicjatorów sierpniowych spotkań.

– Należy wspominać wydarzenia historyczne. Obchodzić je, pamiętać, czcić. Bo to się składa na naszą historię i naszą tożsamość. Tak ujął to Jan Paweł II: „pamięć i tożsamość”. Te słowa niosą z sobą ogromną treść. Dlatego jesteśmy. Ponieważ te wydarzenia nas niosą – mówił Ksiądz proboszcz Szczepan Janas. Proboszcz zaznaczył również, że wspominanie takich wydarzeń uświadamia nam, że nasi rodacy czynili wszystko, by nasza Ojczyzna była wolna i niepodległa. Często także poświęcając swoje życie.

Sobotnie obchody rocznicy wielkiego zrywu narodowego obchodzono dość licznie. – Jestem pełen dumy i radości, że jesteście i jest was tak dużo. Jesteście, pamiętacie i czuwacie. To wielki zaszczyt być wśród mieszkańców, którzy są prawdziwymi patriotami – zwracał się do staszowian Leszek Kopeć, burmistrz miasta i gminy Staszów. Rangę upamiętnianego wydarzenia podkreślił także obecny na uroczystości Mariusz Gosek, poseł na sejm RP. – Naszą powinnością jest pamiętać o tych, którzy przelali krew za to, byśmy my dzisiaj mogli żyć w wolnym, niepodległym i suwerennym kraju – podkreślał poseł. Razem z mieszkańcami i harcerzami sierpniowe wydarzenia wspominali także między innymi dr Ewa Kondek, zastępca burmistrza miasta i gminy Staszów oraz Grzegorz Forkasiewicz, wójt gminy Rytwiany.

Delegacja włodarzy w hołdzie poległym w Powstaniu Warszawskim symbolicznie złożyła kwiaty pod pomnikiem dedykowanym ofiarom pomordowanym na wschodzie, który znajduje się w Parku A. Bienia. Uczestnicy wydarzenia mogli przenieść się w czasie dzięki kalendarium bitwy o Polskę odczytywanemu przez Pawła Krakowiaka, radnego sejmiku województwa świętokrzyskiego i prezesa Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Avito Vivit Honore”. Harcerze ZHP Staszów i wokalistki Klubu Piosenki „Rytm” ze Staszowskiego Ośrodka Kultury zadbali o oprawę artystyczną wydarzenia, wykonując pieśni patriotyczne i powstańcze. Na koniec zebrani mogli podziwiać prezentację bojową broni z okresu powstania warszawskiego przygotowaną przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej Die 29. Folke – Division z Kielc.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Miasta i Gminy w Staszowie, Stowarzyszenie „Avito Vivit Honore”, SOK oraz Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego Staszów im. Tadeusza Kościuszki. Burmistrz Leszek Kopeć podziękował wszystkim organizatorom, w sposób szczególny doceniając zaangażowanie harcerzy.

www.staszow.pl