Strona główna POWIATY Wspomnienie Babci Hani

Wspomnienie Babci Hani

W ubiegłym tygodniu w baranowskim MGOK-u zebrała się grupa przyjaciół i sympatyków, by powspominać babcię Hanię. W spotkaniu uczestniczyła rodzina Babci, Lasowiaczki oraz grono przyjaciół, w tym burmistrz Marek Mazur, skarbnik gminy Alina Zasadnia, czy dyrektor MGOK-u Renata Domka.

Wieczornicę rozpoczęła wizyta na cmentarzu, gdzie zgromadzeni pomodlili się za duszę zmarłej i zapalili znicze. Z kolei w ośrodku kultury zaprezentowany został film z 2012 roku, którego tematem były obrzędy wigilijne. Dokument był efektem projektu realizowanego przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu z udziałem Lasowiaczek, w tym Babci Hani.

Wieczór wypełniły opowieści, wspomnienia, anegdoty związane z Anną Rzeszut, ale także z innymi Lasowiaczkami, w tym zwłaszcza z Marią Kozłową, która była inicjatorką powstania zespołu, autorką wielu scenariuszy widowisk obrzędowych, artystką ludową.

Anna Rzeszut zmarła 5 stycznia 2017 r. Była współzałożycielką i wieloletnią kierowniczką Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki. Występowała na scenie jako aktorka i wokalistka, współtworzyła scenariusze, reżyserowała spektakle obrzędowe i sama w nich występowała. Niestrudzenie popularyzowała dawne lasowiackie zwyczaje i obrzędy, prowadziła warsztaty rękodzieła dla dzieci i dorosłych. Była wspaniałą wycinankarką, hafciarką i gawędziarką. Zdobyła wiele nagród w konkursach folklorystycznych w całym kraju. Za swoją działalność kulturalną została uhonorowana m.in. Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

www.baranowsandomierski.pl