Strona główna POWIATY mielecki Współpraca ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki

Współpraca ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki

sdr
Starosta mielecki Stanisław Lonczak omawiał możliwości współpracy samorządu Powiatu Mieleckiego ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki.

Udział w spotkaniu – zorganizowanym zdalnie, w formie wideokonferencji – wzięli m.in.: Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Dorzecza Wisłoki Andrzej Czernecki, a także starostowie: dębicki Piotr Chęciek oraz jasielski Adam Pawluś – reprezentujący samorządy aktywnie współpracujące ze związkiem.

Do związku należą łącznie 22 samorządy z województwa podkarpackiego i małopolskiego. Ich wspólnym celem jest podejmowanie działań na rzecz poprawy stanu środowiska – w przekonaniu, że czyste środowisko warunkuje rozwój regionu i przyczynia się do poprawy jakości życia jego mieszkańców.

– Związek wyraził zainteresowanie współpracą z Powiatem Mieleckim w zakresie realizacji projektów z unijnym dofinansowaniem. Podczas spotkania, które odbyło się w piątek, 12 marca, omówiliśmy więc dostępne formy współdziałania oraz możliwe do realizacji zadania – tłumaczy Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak. – Jednym z ciekawszych projektów, który dzięki tej współpracy mógłby się urzeczywistnić, jest budowa ścieżek rowerowych i rowerowo-pieszych na koronie wałów Wisłoki – prowadzących od Jasła aż do Gawłuszowic w powiecie mieleckim, a dalej, wałami wiślanymi, do Baranowa Sandomierskiego. W ramach przynależności do związku istnieją też możliwości współpracy w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, transportu publicznego czy promocji lokalnych produktów – wymienia starosta.

Związek działa jak centrum usług wspólnych, starając się jak najbardziej odciążyć lokalne samorządy i przyjmując na siebie część działań, w tym działań inwestycyjnych oraz związanych z pozyskiwaniem funduszy czy koordynacją projektów.

Wartość projektów zrealizowanych dotychczas przez związek sięga ponad 511 milionów złotych. Kwota ta obejmuje m.in. budowę kanalizacji, wodociągów i oczyszczalni ścieków; instalację kolektorów słonecznych, instalacji solarnych i fotowoltaicznych na obiektach sportowych, szkołach, urzędach, oczyszczalniach ścieków; termomodernizację wielu szkół, domów kultury i urzędów oraz liczne projekty z zakresu edukacji ekologicznej, turystyki i rozwoju winiarstwa.

O kolejnych etapach współpracy Powiatu Mieleckiego ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki będziemy informować na bieżąco.

www.powiat-mielecki.pl