250 uczniów i 32 nauczycieli ze szkół w Tarnobrzegu i powiecie tarnobrzeskim może liczyć na dodatkowe szkolenia, staże i kursy, a także na doposażenie szkolnych pracowni. Wszystko dzięki podpisanemu w ostatni dzień kwietnia porozumieniu między przedstawicielami Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego a starostą i wicestarostą tarnobrzeskim oraz prezydentem Tarnobrzega, będącymi organami założycielskimi szkół biorących udział w projekcie PAMISZ.
Projekt, który nosi nazwę Podkarpacka Akademia Motoryzacji – Innowacyjne Szkolnictwo Zawodowe (w skrócie PAMISZ), jest realizowany przez stowarzyszenie Wschodni Sojusz Motoryzacyjny i jak podkreśla Ryszard Jania , szef stowarzyszenia i prezes zarządu Pilkington Automotive, ma służyć podniesieniu jakości nauczania oraz wzrostowi zatrudnienia absolwentów kierunków związanych z motoryzacją.
– PAMISZ to pomysł, który zrodził się ponad trzy lata temu – przypomniał Ryszard Jania. – Jest to odpowiedź na potrzeby rynku pracy, próba połączenia świata biznesu ze światem edukacji . Od paru lat widzimy zmiany w ilości osób gotowych do pracy i jakość kwalifikacji tych osób. Widzimy też potrzebę wzmocnienia strony kwalifikacyjnej. To już druga edycja tego programu. Pierwszą zakończyliśmy we wrześniu ubiegłego roku.
W projekcie wezmą udział Zespół Szkół im. ks. Stanisława Staszica z Tarnobrzega oraz trzy powiatowe szkoły: Zespół Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego z Nowej Dęby, Zespół Szkół im por. Józefa Sarny z Gorzyc i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Teresy i Seweryna Dolańskich z Grębowa.
– Jest to projekt bardzo potrzebny szkołom i zakładom pracy – mówił 30 kwietnia w Parku Przemysłowo – Technologicznym w Tarnobrzegu starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł. – Pamiętam czasy , kiedy szkoły realizowały program nauczania dla siebie, a zakłady pracy nie przedstawiały wymogów i oczekiwań. Teraz doszło do oczekiwanego partnerstwa, które będzie służyć wszystkim. Liczymy na kolejne takie projekty, dzięki którym nasze szkolnictwo będzie szło w górę.
W uroczystym podpisaniu umów wziął udział także wiceprezes Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego Adam Krępa (prezes Federal Mogul z Gorzyc) i Hubert Czub, kierownik projektu.
Koszt tej edycji PAMISZ to 2,5 mln. zł.
www.tarnobrzeski.pl





