Strona główna POWIATY Wkrótce zaczniemy remont mostu na Sanie w Radomyślu

Wkrótce zaczniemy remont mostu na Sanie w Radomyślu

Jeszcze w kwietniu rozpocznie się duża inwestycja Powiatu Stalowowolskiego, realizowana w Radomyślu nad Sanem. Chodzi o przebudowę mostu na rzece San, a także łączącego się z nim odcinka drogi powiatowej o długości prawie 1,3 km.

Przypomnijmy, że na zadanie pn. „Przebudowa drogi powiatowej nr 1006R Radomyśl –Skowierzyn w m. Radomyśl n/Sanem  od km 0+000 do km 1+646,32”, Powiat Stalowowolski otrzymał dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Czek symbolizujący to wsparcie, z rąk stalowowolskiego posła i wiceministra infrastruktury Rafała Webera, odebrał w lutym starosta Janusz Zarzeczny.

– To duża i ważna inwestycja, składająca się z dwóch elementów. Pierwszy jest kontynuacją przebudowy mostu na rzece San w miejscowości Radomyśl. Przypomnę, że w latach w 2016-2017 za kwotę 3,2 mln zł wykonaliśmy remont i modernizację tego obiektu, w tym: nawierzchni jezdni i chodników, systemu odwodnienia, płyty pomostu, urządzeń dylatacyjnych, balustrad oraz barier. Teraz natomiast chcemy wzmocnić i odnowić to, co jest pod płytą mostu, czyli jego całą konstrukcję. Drugim elementem tej inwestycji jest natomiast przebudowa drogi prowadzącej od tego mostu, aż do skrzyżowania z drogą wojewódzką w centrum Radomyśla. To odcinek o długości prawie 1,3 km – mówi starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

W ramach inwestycji – w części dotyczącej odcinka drogowego, przebudowywane zostaną istniejące nawierzchnie jezdni poprzez wykonanie nowych warstw konstrukcyjnych, z budową i przebudową chodników oraz ciągów pieszo-rowerowych, wraz z przebudową istniejących zjazdów. Przebudowane zostaną również pobocza oraz elementy odwodnienia.  Natomiast w przypadku mostu na rzece San, znajdującego się w ciągu przebudowywanej drogi, prace obejmą m.in.: rozebranie prefabrykatów betonowych na stożkach i nasypach, roboty ziemne i żelbetowe na stożkach, przy filarach i przyczółkach, roboty zabezpieczające podpór i płyty pomostu od spodu, piaskowanie i zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowej, wymianę uszkodzonych nitów na śruby sprężające, umocnienie stożków betonowych elementami prefabrykowanymi, ułożenie ścieków korytkowych na skarpach, a także wykonanie schodów skarpowych.

Wartość całej inwestycji wynosi 6,4 mln zł, w tym dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – 3,8 mln zł. Pozostałe środki pochodzą z budżetów Powiatu Stalowowolskiego – 1,72 mln zł oraz gminy Radomyśl nad Sanem – 880 tys. zł. Wykonawcami są: firma PIMIN Sp. z o.o. Sp. k. z Krakowa – w przypadku części mostowej oraz konsorcjum firm PBI Infrastruktura S.A. i PBI WMB Sp. z o.o z Kraśnika, które wykona część drogową inwestycji.

Zakończenie przebudowy drogi powiatowej planowane jest na miesiąc październik 2022 r., a mostu na lipiec 2023 r. Droga i most w czasie inwestycji będą przejezdne, aczkolwiek kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami.

stalowowolski.pl