Strona główna POWIATY Widowisko wizualne z muzyką na żywo „Po drugiej stronie Wisły – Opowieści...

Widowisko wizualne z muzyką na żywo „Po drugiej stronie Wisły – Opowieści prawobrzeżnego Sandomierza”

W sobotę 12. listopada 2022 r. miała miejsce uroczysta premiera widowiska multimedialnego „Po drugiej stronie Wisły – Opowieści prawobrzeżnego Sandomierza”. Projekcja z muzyką na żywo rozpoczęła się o godzinie 18:00 w sali widowiskowej Portu Kultury w Sandomierzu. Przybyli na miejsce goście mieli okazję zobaczyć kompilację zdjęć, skanów, wycinków z gazet i nagrań (archiwalnych i nakręconych współcześnie), którą stworzył w postać dokumentu wybitny twórca wizualny, Marcin Pawlukiewicz, z materiałów zebranych przez grupy projektowe koordynowane przez Krzysztofa Kwietnia, Piotra Kusala i Wojciecha Chmiela. Życzliwość i zaangażowanie mieszkańców prawobrzeżnej części miasta, którzy przystąpili do współrealizacji projektu Społecznego Archiwum prawobrzeżnego Sandomierza, zaskoczyły nas i zachwyciły. To dzięki nim byliśmy świadkami nieznanych historii dotyczących Huty Szkła HSO (dziś Pilkington, Grupa NSG) oraz osiedla, które przy niej powstało.

Wspomnienia ożywiła nastrojowa muzyka, którą skomponował i zagrał na żywo Rafał Panek, utalentowany kompozytor i gitarzysta, wraz z sandomierskimi muzykami w składzie: Marcin Maziarz (instrumenty klawiszowe), Łukasz Szulc (instrumenty perkusyjne), Marcin Jadach (kontrabas) i Mateusz Wójtowicz (skrzypce).

Kompozycje wprowadziły zapierającą dech w piersiach atmosferę pełną nostalgii, wzruszenia, zadumy, ale i iskry radości w oczach na wspomnienie dawnych czasów. W muzyce wyraźnie usłyszeliśmy hiszpańsko-portugalskie akcenty, reminiscencje polskich ludowych pieśni i przyśpiewek, pełny niepokoju i ruchu wojskowy marsz wyznaczany głosem werbla, ale także kojące i łagodne dźwięki blasków i cieni codziennego życia.

Dziękujemy jeszcze raz z całego serca wszystkim darczyńcom zdjęć oraz twórcom materiałów filmowych, dzięki którym ożywiliśmy wspomnienia o Ziemi Sandomierskiej!

Dziękujemy pracownikom Sandomierskiego Centrum Kultury, którzy byli zaangażowani w projekt: dr Katarzynie Radziwiłko (koordynator projektu), Krzysztofowi Kwietniowi (koordynator Archiwum Społecznego Prawobrzeżnego Sandomierza), Marcinowi Pawlukiewiczowi (twórca wizualizacji filmowej i filmowych opowieści mieszkańców, prowadzący warsztaty), Piotrowi Kusalowi (realizator nagrań, prowadzący spotkania grupy projektowej), Wojciechowi Chmielowi (realizator nagrań, realizator spotkań grupy projektowej), Paulinie Leśniak i Agacie Niewiadomskiej (promocja i realizacja projektu) oraz Pawłowi Bujakowi i Konradowi Kwietniowi (realizacja techniczna widowiska, realizacja nagłośnieniowa i realizacja oświetlenia).

Realizatorem projektu „Po drugiej stronie Wisły – Opowieści prawobrzeżnego Sandomierza” jest Sandomierskie Centrum Kultury.

Partnerami projektu są Urząd Miejski w Sandomierzu, Narodowe Centrum Kultury, Centrum Archiwistyki Społecznej, NSG GROUP, Stowarzyszenie „Razem dla Nadbrzezia” i Czarno-biała fotografia Sandomierza.

***
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura Interwencje – Edycja 2022.

sandomierz.eu