Strona główna POWIATY Wernisaż wystawy pt. Odwzorowania kartograficzne

Wernisaż wystawy pt. Odwzorowania kartograficzne

W piątek, 28 lutego o godzinie 17:00 w Iluzjon Art Cafe przy Sandomierskim Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy malarstwa Wojciecha Śwircza pt. ODWZOROWANIE KARTOGRAFICZNE. Wernisaż rozpoczął Wojciech Dumin – dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury przedstawiając artystę i witając przybyłych gości. Wystawa składa się z 12 obrazów. Inspiracją do pracy twórczej były dla autora mapy i krainy geograficzne.

Sam tytuł wystawy – „Odwzorowanie kartograficzne” podpowiada odbiorcy, że jest to jedno z geograficznych pojęć, opisujące określony sposób dwuwymiarowego  przedstawienia i odpowiedniego przekształcenia jakiejś powierzchni kuli ziemskiej na płaszczyźnie, w tym wypadku na obrazie. Każdy z tych obrazów jest w pewnym sensie mapą (poszczególne tytuły na to wskazują) – jest m.in. Polska, Francja, Panama czy Maroko. Jednak nie jest to „suche” odwzorowanie powierzchni danego kraju. Autor stara się przedstawić pewną wartość dodaną, z czym się określony kraj, rejon kojarzy w doborze barw, kształtów, faktur. Wspólnym mianownikiem jest siatka mapy, która przewija się przez wszystkie przedstawiane prace; elementami odróżniającymi są barwy, skojarzenia i szczegóły. Cykl prac może być interpretowany dosłownie, jako mapy, bądź też, jako pewien odnośnik do podróży we własną wyobraźnię. Podróżując palcem po mapie przeżywamy przygody z dzieciństwa. Jak kiedyś przy czytaniu książek przygodowych i podróżniczych.

Jest to debiutancka wystawa Wojciecha Śwircza i żywimy szczerą chęć i nadzieję na zorganizowanie kolejnego wydarzenia, które skupi się na jego twórczości.

  Wojciech Śwircz urodzony 02.07.1977 r. Ukończył studia filozoficzne, co odcisnęło na nim piętno w percepcji otaczającego go świata. Maluje od wczesnej młodości z kilkunastoletnią przerwą na inne aktywności. Przez jakiś czas pisał poezje. Oprócz malarstwa, zajmuje się również fotografią mody oraz reportażu. W malarstwie interesuje go wiele stylów: od różnego typu abstrakcji, poprzez malarstwo figuratywne, na symbolizmie kończąc. Najsilniejsze inspiracje czerpie z dawnego malarstwa holenderskiego, średniowiecznych ilustracji, reklamowych plakatów XX w. oraz komiksów. Wciąż się doskonali.

Wystawę będzie można oglądać do 26 marca 2020 r.

Zapraszamy.

Wstęp wolny!

O szczegółach wydarzeń organizowanych przez SCK przeczytacie Państwo w zapowiedziach na stronie internetowej Sandomierskiego Centrum Kultury, plakatach oraz na facebook’u: www.fb.com/sandomierskiecentrumkultury/

www.sandomierz.pl