Strona główna POWIATY Miasto Tarnobrzeg Ważne dla przedsiębiorców!  Miasto na pomoc lokalnym biznesom

Ważne dla przedsiębiorców!  Miasto na pomoc lokalnym biznesom

Ważne dla przedsiębiorców!  Miasto na pomoc lokalnym biznesom

W całej Polsce obowiązuje stan epidemii. Władze Tarnobrzega chcą chronić firmy oraz zatrudnionych w nich pracowników i wychodzą z propozycją pomocy dla miejscowych przedsiębiorców.

– Miejmy nadzieje, że jako społeczeństwo nie doświadczymy boleśnie skutków panoszącej się w świecie pandemii. Jednak koronawirus już zabija tarnobrzeskie małe firmy. Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego, później ogłoszenie epidemii, znacząco ograniczyło działalność firm wielu branż, sporo zmusiło w ogóle do zawieszenia działalności. Część, by wygenerować jakiekolwiek wpływy (te, które oczywiście mogły, czyli głównie branża handlowa)  przeniosły działalność do internetu. Restauracje, cukiernie postawiły na zamawianie przez telefon i szybki odbiór, lub dostawy pod drzwi. Całkowicie zawiesiły działalność m.in. centra treningowe, czy usługi, w których dochodzi do bezpośredniego kontaktu z klientem, gabinety kosmetyczne, salony fryzjerskie, ale też małe sklepy z branż, które obecnie nie są w zainteresowaniu klientów. Cieszy wsparcie, jakiego sami mieszkańcy udzielają tarnobrzeskim firmom chociażby udostępniając ich oferty na portalach społecznościowych. Wspierajmy się lokalnie – apeluje prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Nie tylko na apelach władze miasta poprzestają. – Przygotowaliśmy pakiet pomocowy dla lokalnych firm. Nasze propozycje to, m.in. zwolnienie z czynszów, za czas obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, przedsiębiorców prowadzących działalność w lokalach wynajętych od gminy, a którzy w związku z koronawirusem zmuszeni byli zawiesić tę działalność. Proponujemy odroczenie płatności podatku od nieruchomości bądź rozłożenia na raty tej płatności, bez naliczania odsetek. Na czas obowiązywania stanu zagrożenia zawieszamy też opłaty za dzierżawę terenu pod tzw. ogródek letni – informuje prezydent Bożek. Inne propozycje gminy Tarnobrzeg dla lokalnego biznesu to, wstrzymanie działań windykacyjnych tj. m.in. wstrzymanie wysyłki upomnień i wezwań do zapłaty. Pomoc gminy udzielana będzie wyłącznie na wniosek przedsiębiorcy.

Prezydent zwraca się jednocześnie z apelem do prywatnych właścicieli lokali handlowo-usługowych, by rozważyli możliwość zmniejszenia czynszów przedsiębiorcom za czas obowiązywania utrudnień. – Raz jeszcze powtórzę, wspierajmy się. Rozumiem, że każdy chce zarobić, ale gdy przedsiębiorcy zbankrutują lokale będą świecić pustkami, wtedy wpływy z wynajmu wynoszą zero. Taka perspektywa niestety, jest bardzo realna. Nie dopuśćmy do tego – mówi prezydent.

Propozycje władz Tarnobrzega dla lokalnych przedsiębiorców:

  1. zwolnienie z czynszu dla prowadzących działalność na mieniu miejskim, którzy musieli zawiesić działalność;
  2. zawieszone opłaty za dzierżawę terenu pod tzw. ogródkami;
  3. odroczenie terminów płatności podatku od nieruchomości bądź rozłożenia na raty;
  4. wstrzymanie wysyłki upomnień i wezwań do zapłaty.

www.tarnobrzeg.pl