Strona główna POWIATY Miasto Tarnobrzeg W Tarnobrzegu zbadasz gęstość kości

W Tarnobrzegu zbadasz gęstość kości

Dzięki dotacji gminy Tarnobrzeg tutejsza Przychodnia Specjalistyczna wzbogaciła się o nowy sprzęt, który pozwala poszerzyć ofertę diagnostyczną o densytometrię. Od teraz w Tarnobrzegu można zbadać gęstość kości i we wczesnym stadium wykryć osteoporozę.

Densytometria to badanie gęstości mineralnej kości. Dzięki densytometrii można wykryć osteoporozę we wczesnym etapie jej rozwoju, a także określić stopień jej zaawansowania oraz monitorować leczenie. Do tej pory pacjenci z Tarnobrzega badanie to, dzięki któremu można m.in. oszacować zagrożenie złamaniami, a także dobrać odpowiedni rodzaj terapii, musieli wykonywać poza miastem. Zakup sprzętu do densytometrii był poza możliwościami finansowymi Przychodni Specjalistycznej. Udało się go zrealizować dzięki dotacji gminy Tarnobrzeg. Koszt zakupu aparatu to 124 935 zł, z czego 80 000 zł wyłożyło miasto, pozostała kwota to środki własne przychodni. – Cieszy niezmiernie, że mieszkańcy miasta nareszcie nie muszą szukać gdzieś w regionie możliwości przebadania się, że mamy już teraz u siebie nie tylko niezbędny w diagnostyce osteoporozy, ale naprawdę wysokiej klasy sprzęt do diagnostyki kości.  Większość z mieszkańców zapewne informacje o tym sprzęcie i możliwości przebadania się w Tarnobrzegu przyjmie z radością, ale będą i tacy, którzy zaczną dopytywać, czy miasto stać na takie zakupy. Tak, na takie stać. Inwestowanie w diagnostykę, we wczesne wykrywanie chorób, tak samo jak w profilaktykę, ma ogromny sens – mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Dzięki zakupowi nowoczesnego aparatu densytometrycznego Przychodnia Specjalistyczna w Tarnobrzegu poprawi znacząco dostępność i jakość świadczonych usług dla pacjentów. Aparat, zakupiony dzięki dotacji gminy Tarnobrzeg, znajduje się w Pracowni RTG przy ul. 1 Maja 1.

Densytometria – wskazania, przebieg badania

Ok. 40. roku życia badanie powinien wykonać każdy, u kogo w rodzinie występowała osteoporoza. Poza tym profilaktycznie powinny go wykonać kobiety ok. 50. roku życia oraz mężczyźni ok. 60. roku życia. Wskazaniem do przeprowadzenia  badania są najczęściej:

•             niska masa ciała

•             złamania w przeszłości

•             mała zawartość wapnia i/lub witaminy D w diecie

•             niewielka aktywność fizyczna

•             wczesna menopauza

•             palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu

Badaniu powinny się też poddać osoby przewlekle chore, zagrożone wtórną osteoporozą (m.in. nieleczona choroba wrzodowa, nadczynność tarczycy, niewydolność nerek lub wątroby, zespół złego wchłaniania).

Po uprzednim zmierzeniu i zważeniu, pacjent przyjmuje na stole pozycję leżącą lub siedzącą (przy badaniu kości przedramienia). Według najnowszych standardów WHO zalecane jest do badania wykorzystywanie promieniowania dwuwiązkowego, co pozwala na uzyskanie dokładnych pomiarów gęstości kości. Wszystkie te zalecenia  spełnia  zakupiony do przychodni sprzęt. Samo badanie trwa kilka minut. Nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie jest konieczne, aby pacjent był na czczo, lecz na dobę przed nim zalecane jest odstawienie suplementów diety z wapniem. Osoba badana powinna leżeć nieruchomo, nie może mieć na sobie biżuterii oraz ubrań z metalowymi dodatkami, np. z guzikami czy suwakami. Pacjent otrzymuje wynik od razu po  wykonaniu badania.

www.tarnobrzeg.pl