Strona główna POWIATY Miasto Tarnobrzeg W Tarnobrzegu odsłonięto pomnik krwiodawców

W Tarnobrzegu odsłonięto pomnik krwiodawców

Mała kropla życiodajnej krwi to dar wielkiego serca, głosi inskrypcja na odsłoniętym w poniedziałek, 4 lipca w Tarnobrzegu pomniku. W ten sposób, wymownym, odlanym w brązie pomnikiem, tarnobrzeżanie i mieszkańcy powiatu tarnobrzeskiego uhonorowali dawców krwi.

W uroczystości uczestniczyli między innymi przedstawiciele władz miasta Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego, przedstawiciele urzędów, wojewódzkiego i marszałkowskiego w Rzeszowie, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, a także krwiodawcy.

Pomnik, który stanął na skwerze u zbiegu ulic Mickiewicza i Kochanowskiego, to inicjatywa społecznego komitetu, którego reprezentant, Zbigniew Dendura był pomysłodawcą takiego właśnie uhonorowania dawców krwi. Autorem projektu pomnika jest tarnobrzeski artysta, Jana Chmielowiec, odlew w brązie wykonał krakowski rzeźbiarz, Michał Batkiewicz. Jak podkreślił pomysłodawca pomnika, ten ma nie tylko być wyrazem wdzięczności i uhonorowaniem wszystkich krwiodawców, ale być takim elementem edukacji nieformalnej. – Może w kimś, kto będzie mijał ten pomnik, czy to w drodze do szkoły, do pracy, zrodzi się myśl, by zostać krwiodawcą – mówił Zbigniew Dendura.

Głos zabrali także uczestniczący w uroczystości goście. O wielkich sercach, których tak we współczesnym świecie potrzeba, a którymi cechują się honorowi dawcy krwi, podczas ceremonii odsłonięcia pomnika mówiła wicewojewoda podkarpacka, Jolanta Sawicka. Z kolei wicemarszałek województwa podkarpackiego, Ewa Draus podkreślała olbrzymią wagę tego daru, jaki w postaci krwi ofiarują dawcy. – To przecież ofiarowanie drugiego życia, czy zdrowia innemu człowiekowi – mówiła wicemarszałek. Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek wskazał, że ci, którzy tak wielkie rzeczy czynią pozostają bezimienni. – Nikt nie wie, kto stoi za jego uratowany życiem, odzyskanym zdrowiem – podkreślał prezydent Tarnobrzega. O tym, że bez krwi nie ma życia mówił starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł. Podkreślił też potrzebę odbudowania w Tarnobrzegu i powiecie tarnobrzeskim struktury Polskiego Czerwonego Krzyża. Podczas uroczystości pod adresem dawców krwi padło dużo ciepłych słów. Podziękowania w ich stronę skierowała także wicedyrektor do spraw lecznictwa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa  w Rzeszowie, lek. med. Urszula Bzdek. – Dawcy zapewniają, że w naszych szpitalach jest bezpiecznie. Dziękuję wszystkim, którzy reagują na nasze apele, szczególnie w tym okresie wakacyjnym – mówiła wicedyrektor rzeszowskiego RCKiK

tarnobrzeg.pl