Strona główna POWIATY Miasto Tarnobrzeg W Tarnobrzegu finał akcji Caritas. Rozdano pół tysiąca wyprawek szkolnych.

W Tarnobrzegu finał akcji Caritas. Rozdano pół tysiąca wyprawek szkolnych.

Pół tysiąca plecaków szkolnych z wyposażeniem trafiło do dzieci z najbardziej potrzebujących rodzin z terenu całej diecezji sandomierskiej, wsparto także uczniów z Ukrainy. Finał akcji charytatywnej Caritas Diecezji Sandomierskiej „Tornister Pełen Uśmiechów” miał miejsce w czwartek, 18 sierpnia w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Plecaki wręczał biskup sandomierski ksiądz Krzysztof Nitkiewicz oraz prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. W wydarzeniu uczestniczył także dyrektor sandomierskiej Caritas, ksiądz Bogusław Pitucha

– Życzę, by za bardzo nie ciążyły wam te plecaki, ale były takim elementem radości pójścia do szkoły. Bo szkoła jest naprawdę pięknym miejscem – mówił do obdarowywanych oraz ich rodzin prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, gospodarz miejsca. W tym roku to bowiem właśnie w Tarnobrzegu odbył się finał charytatywnego przedsięwzięcia Caritas „Tornister Pełen Uśmiechów”.

Powodzenie akcji to efekt znakomitej współpracy wielu osób, instytucji. – Te plecaki są gestem miłości, dobrej woli całej wspólnoty diecezjalnej – podkreślił ordynariusz sandomierski, ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz. Celem akcji jest zapewnienie wsparcia dzieciom z najbardziej potrzebujących rodzin.  Adresatów pomocy wytypowały placówki szkolne we współpracy z parafiami. Parafie wsparły zakup wyprawek. W efekcie akcji przegotowano 500 plecaków szkolnych z wyposażeniem. 200 trafiło do dzieci z terenu naszej diecezji, 100 do uczniów ukraińskich, którzy wciąż jeszcze przebywają w ośrodkach Caritas, 200 pojedzie do Ukrainy, głównie do Żółkwi, do prowadzonej przez dominikanki szkoły, a których podopieczni wakacje spędzali w ośrodkach Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Plecaki, inne dla dziewczynek, inne dla chłopców, zawierały stosowne do wieku uczniów wyposażenie. Dzieci z młodszych klas otrzymały m.in. kredki plastelinę, papier kolorowy. W plecakach dla starszych znalazły się także cyrkle, linijki. Każde dziecko otrzymało zeszyty, piórnik, worek na buty oraz śniadaniówkę. – Wyręczyliśmy rodziców. Dzieci mają już wszystko to, co pod koniec wakacji zazwyczaj rodzice kupolują swoim pociechom z myślą o rozpoczynającym się roku szkolnym – mówił ksiądz Bogusław Pitucha, dyrektor sandomierskiej Caritas.

tarnobrzeg.pl