Strona główna POWIATY W Sandomierzu posadzili miejską winorośl

W Sandomierzu posadzili miejską winorośl

Dwadzieścia sadzonek ciemnej i białej winorośli zostało posadzonych w sobotę, 9 listopada br., przy skwerze Niepodległości, nieopodal sandomierskiej Bramy Opatowskiej. Głównym kryterium doboru była odporność na mróz oraz to, aby winorośl nie wymagała zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Sadzonki charakteryzują się ciekawym pokrojem. Ich atutem jest także przebarwianie się liści na kolor czerwony przy odmianie ciemnej oraz na żółty przy jasnej.

Miejska Winorośl, jak podkreślają inicjatorzy wydarzenia, ma służyć jedynie celom promocyjnym miasta – nie produkcyjnym. W symbolicznym nasadzeniu wzięli udział: Marcin Marzec burmistrz Sandomierza wraz z radnym Tomaszem Malinowskim, a także winiarze z województwa świętokrzyskiego i regionu sandomierskiego. Obecny był również przeor Klasztoru Dominikanów o. Marcin Lisak, który mówił o wielowiekowej tradycji winiarstwa i powrotu uprawy do Sandomierza.

Miejska Winorośl, umiejscowiona u podnóża zabytkowej atrakcji miasta, w swoim założeniu, nawiązywać ma do średniowiecznych tradycji Sandomierza, a także wskazywać kierunek turystyczny dla osób, które odwiedzając miasto, mogą zapoznać się z bogatą historią winogrodnictwa i powrotu upraw winorośli przy Klasztorze oo. Dominikanów w Winnicy św. Jakuba.

– Posadzenie Miejskiej Winorośli w symbolicznym otoczeniu bramy, która wprowadza turystę do sandomierskiej, wielowiekowej historii miasta jest zabiegiem, mającym na celu przyciągnięcie i zatrzymanie na dłużej osób zainteresowanych poznaniem tradycji upraw. Chętnie też odwiedzą regionalne winnice, gdzie gospodarze z wielką pasją opowiedzą o sposobie pielęgnacji winorośli – powiedział Marcin Marzec.

Wydarzeniem towarzyszącym był Jarmark Babie Lato na Rynku Starego Miasta, gdzie można było nabyć lokalne produkty, biżuterię, ozdoby, a także odzież.

www.sandomierz.pl