Strona główna POWIATY mielecki W Mielcu ruszyła szpitalna Poradnia Diabetologiczna

W Mielcu ruszyła szpitalna Poradnia Diabetologiczna

Poradnia Diabetologiczna przy Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu ruszyła z początkiem grudnia w budynku Przychodni Nr 4 (ul. Żeromskiego). Będzie działać, na bazie kontraktu z NFZ.

Jedną z większych bolączek cukrzyków w całym powiecie był brak Poradni Diabetologicznej. Osoby, które borykały się  np. z cukrzycą insulinozależną i insulinoniezależną, zaburzeniami pracy trzustki, chorobami siatkówki, skóry, kobiety w ciąży, które chorują na cukrzycę, itd., stale apelowały o to, by w Mielcu mogły korzystać z pomocy specjalisty przyjmującego w ramach NFZ. – Potrzeby były ogromne. Alarmowały również środowiska skupione wokół Koła Diabetyków w Mielcu. Nie ukrywam, że jednym z naszych priorytetów, jako obecnej dyrekcji, było właśnie podjęcie starań o uruchomienie poradni, które zapewniałyby pacjentom stałą pomoc ambulatoryjną. Pierwszą, o którą zdecydowaliśmy się zabiegać, była właśnie diabetologiczna. Te starania zostały uwieńczone pozytywnym efektem i w budynku Poradni nr 4 przyjmować będą dwie specjalistki endokrynologii: lek. Halina Kurdziel oraz lek. Małgorzata Pulter – Krawczyk – informuje lek. Magdalena Krępa, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Specjalistycznego w Mielcu.

Jak podkreśla Anna Lemańska, psycholog z Szpitala w Mielcu,  cukrzyca jest taką chorobą, na której przebieg w ogromnym stopniu ma sam pacjent. – I to jest bardzo dobra wiadomość, bo nie w każdej chorobie tak jest. To chory mierzy poziom cukru, wybiera produkty żywnościowe, tryb życia, monitoruje swój wzrok, skórę, itd. Po diagnozie najpierw przychodzi niepewność, strach, ale adaptacja do choroby to proces, któremu trzeba pozwolić postępować. Potem jest już mobilizacja i codzienne działania przynoszą świetne, wyraźne efekty – mówi psycholog.

mp
www.powiat-mielecki.pl