Strona główna POWIATY mielecki Uruchomienie tężni solankowej na osiedlu Lotników

Uruchomienie tężni solankowej na osiedlu Lotników

Od 14 kwietnia mieszkańcy Mielca mogą już korzystać z uroków i korzyści jakie daje tężnia solankowa, która została uruchomiona na osiedlu Lotników.

Jest to pierwszy taki obiekt w naszym mieście, który powstał w ramach inwestycji Mieleckiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2021. Przeznaczono na niego niespełna 600 tys. zł. Choć budowa tężni zakończyła się w grudniu ubiegłego roku, to na jej udostępnienie trzeba było poczekać do wiosny, kiedy warunki pogodowe już na to pozwalają.

Mielecka tężnia jako ogólnodostępne miejsce relaksujące stanowi integralną część infrastruktury miejskiej. Jest to obiekt o konstrukcji szkieletowej – drewnianej, posadowionej na żelbetowej płycie fundamentowej. Składa się z dwóch modułów o długości około 6 metrów każdy, wysokości ok. 4 m i szerokości ok. 3,7 m. Około 1/3 szerokości modułu stanowi wypełnienie z tarniny po której spływa solanka.

Rozbite na gałązkach tarniny krople solanki, przy znacznym udziale wiatru i słońca wytwarzają bogaty w mikroelementy i pierwiastki aerozol solny zawierający jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo i sód. Przebywanie w bliskości tężni może pomagać w leczeniu wielu chorób jak np. nieżyt górnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli oraz zatok, astma, niedoczynność tarczycy i alergiczne choroby górnych dróg oddechowych.

Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem korzystania z tężni solankowej, która, o czym należy pamiętać objęta jest monitoringiem miejskim. Praca urządzeń w obiegu zamkniętym jest całkowicie zautomatyzowana – np. przy padającym deszczu urządzenia samoczynnie przestają pracować. Czas pracy i możliwości korzystania z obiektu będą dostosowane do potrzeb mieszkańców. Obecnie z tężni można korzystać w godzinach od 9.00 do 20.30. W okresie letnim czas ten będzie wydłużony.

mielec.pl