Strona główna POWIATY Miasto Tarnobrzeg Uparty bocian znalazł swoje miejsce

Uparty bocian znalazł swoje miejsce

W listopadzie ubiegłego roku do Prezydenta Miasta Tarnobrzega z pismem o pomoc wystąpiła mieszkanka ul. Zamkowej. Na czym polegał problem? Komin jej domu od kilku sezonów upodobał sobie bocian biały, który próbował tam uwić sobie gniazdo. O ile na budynkach gospodarczych takie gniazdo to przywilej – bocian biały jest pod ochroną, to jednak na domu mieszkalnym gniazdo bociana może być kłopotliwe. Chodzi o wagę gniazda, która może dochodzić po kilku latach nawet do kilkuset kilogramów, ale też agresywne chemicznie i brudzące odchody, które spadają na pokrycie dachu domu. Właściciele kilkakrotnie strącali zawiązki gniazda z domu, jednak nie przynosiło to efektów.

Magistrat szukał rozwiązania alternatywnego. Na ul. Zamkowej istniało już czynne gniazdo bociana, zlokalizowane na słupie energetycznym kilka domów dalej. Natomiast niemal na wprost domu osoby, która zgłosiła problem, stał słup energetyczny. Prezydent Miasta Tarnobrzega zwrócił się więc do PGE Rejon Energetyczny Mielec o zamontowanie na nim podestu dla gniazda. Uznał bowiem, że być może wygodny podest zachęci bociana do zagnieżdżenia na nim, a nie na kominie budynku. PGE zareagowało na prośbę prezydenta i na początku 2020 r. podest został zamontowany.

Pozostało czekać tylko na bociana, który przyleciał – jednak znów na…dach.

W tej sytuacji pomogła tarnobrzeska straż pożarna, zawodowa i ochotnicza, która usunęła z dachu zaczątek gniazda i przeniosła go na podest. Po kilku dniach – dzięki zaangażowaniu i współpracy miasta, PGE oraz strażaków – bocian przeniósł się szczęśliwie na podest na słupie.

www.tarnobrzeg.pl