Strona główna POWIATY Umowa na budowę kanalizacji w Budzie Stalowskiej podpisana

Umowa na budowę kanalizacji w Budzie Stalowskiej podpisana

Znika ostatnia duża „biała plama” w zakresie kanalizowania terenów mieszkaniowych gminy. 12 lutego burmistrz Wiesław Ordon podpisał długo oczekiwaną umowę na budowę kanalizacji w osiedlu Buda Stalowska oraz budowę wodociągu na osiedlu domków jednorodzinnych w Alfredówce.

Do zadania tego wchodzi także podłączenie do kanalizacji kilku domostw przy cmentarzu, które nie mogły być podłączone przy budowie kanalizacji w Alfredówce.

Standardowo w naszej gminie samorząd przejmuje również rolę inwestora zastępczego przy budowie przyłączy kanalizacyjnych. Dzięki temu są one tańsze, niż gdyby mieszkańcy robili je na własną rękę. Ponadto uzyskujemy wtedy większy stopień przyłączeń do sieci kanalizacyjnej.

Całkowita wartość zadania to 1 593 127,44 zł, z czego sieć kanalizacyjna i wodociągowa to kwota
1 516 346,89 zł, której wykonanie zostanie dofinansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w kwocie ok. 785 000 zł. To kolejna część obszaru wiejskiego gminy, gdzie budowa kanalizacji wspierana jest środkami unijnymi. Do tej pory wsparcie z PROW uzyskaliśmy dla Cyganów, Jadachów, Rozalina, Alfredówki, a obecnie dla Budy Stalowskiej. Na niej kończymy żmudny i długotrwały proces kanalizowania obszarów wiejskich

– Proces skanalizowania wiejskich terenów naszej gminy trwał dość długo, ale to dlatego, że praktycznie mogliśmy się ubiegać tylko o środki unijne z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a te nie były dość wysokie, aby zrealizować duży projekt – mówi W. Ordon. – Mimo tego, to cieszę się, że finalizujemy ten proces kanalizowania naszej gminy, co nie jest jeszcze powszechne w naszych samorządach.

Długość planowanej do budowy kanalizacji ciśnieniowej i grawitacyjnej to ok. 4,631 km, zaś wodociągu to ok. 0,583 km, a termin wykonania zadania to w przypadku budowy sieci 20 sierpnia 2021 r. natomiast przyłącza kanalizacyjne mają być wykonane do końca listopada b.r. Zadanie realizować będzie Przedsiębiorstwo Budowlane BUDOMONT z Rzeszowa (znane nam z budowy kanalizacji w Chmielowie), w imieniu którego umowę podpisał prezes Zarządu Robert Krakowski.

Nadzór nad realizacją zadania w imieniu inwestora, jakim jest gmina, sprawowała będzie firma KRESKA z Tarnobrzega, która przegotowała dokumentację na to zadanie, za kwotę 39 tys. zł.

– Mieszkańcy Budy Stalowskiej oczekują tej kanalizacji już od lat, dlatego cieszymy się, że to będzie już niedługo. To bardzo ważna sprawa dla mieszkańców osiedla, ale także dla pięknych walorów przyrodniczych naszego uroczego zakątka gminy – skomentował to wydarzenie obecny na podpisaniu umowy przewodniczący Zarządu Osiedla Mateusz Kobylarz.

Przypomnieć należy w tym miejscu, że na gmina posiada już przebudowaną kanalizację sanitarną w mieście, a za kilka miesięcy winna ruszyć przebudowa kanalizacji na nowodębskiej podstrefie. Pozostaną nam do budowy miejsca, gdzie pojawiły się nowe domy już po wybudowaniu głównych sieci kanalizacyjnych. Nie będą to już tak kosztowne przedsięwzięcia, jak budowa kanalizacji w poszczególnych miejscowościach.

 

www.nowadeba.pl