W listopadzie w Szkole Podstawowej w Połańcu dużo się działo…
I nie tylko w listopadzie. Od września w naszej szkole realizowany jest projekt: „Uczymy się razem żyrafiej komunikacji”. Stowarzyszenie „Bliżej”, które zrzesza kilkunastu nauczycieli szkoły przygotowało program mający na celu poprawę relacji pomiędzy uczniami, zapobieganie agresji, naukę empatii.
O co chodzi z tą żyrafią komunikacją? – Żyrafa ma największe serce wśród ssaków, ma też dłuuugą szyję, więc ma dystans do wielu spraw, może na wszystko spoglądać z góry jest dostojna, stanowcza i spokojna. Żyrafa stała się więc symbolem komunikacji opartej na empatii, tzw. porozumienia bez przemocy w odróżnieniu od szakala, który jest symbolem agresji. Żyrafia komunikacja zagościła w naszej szkole.
We wrześniu uczniowie dwóch klas piątych odbyli warsztaty żyrafiej komunikacji, Dzieci bardzo szybko uczyły się nowego sposobu wyrażania swoich uczuć, potrzeb, próśb, były zaangażowane i naturalne. Przyglądając się im zauważyłam, że łatwiej im to wychodziło niż osobom dorosłym. Bez analizowania, skrupułów, samokrytyki zabrały się za odmienianie swojego „języka”. Zajęcia były aktywne, angażujące wszystkich uczniów, ciekawe. Po nich uczniowie będą już na lekcjach wychowawczych i w życiu, praktykować poznany język. Pomogą w tym wychowawczynie, które same są absolwentkami kursu NVC i już szykują żyrafie konspekty zajęć. Życzymy sukcesów, dobrej zabawy i pogłębiania klasowych relacji.!
Po warsztatach dla dzieci odbyły się również zajęcia dla ich rodziców. Obie formy zajęć prowadziła pani psycholog Agata Olszak – Szymula. Dziękujemy Pani Agacie za współpracę.
Trwają również zajęcia w Akademii Uważnego Rodzica. Zachwyca nas zaangażowanie, zapał i sumienność z jaką rodzice biorący udział w Akademii, dążą do rozwijania swoich umiejętności wychowawczych, a wszystko to z korzyścią dla ich dzieci
i nich samych. Głównym celem programu jest wspieranie rodziców w radzeniu sobie
w codziennych kontaktach z dziećmi, nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń. Małymi krokami zmierzamy ku głębszej relacji, dającej zadowolenie, poczucie wzajemnej bliskości
i zrozumienia. To także nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku. W nasze rozważania wplatamy treści „porozumienia bez przemocy” czyli naszej „żyrafiej komunikacji”.
A ponadto od 13 listopada co kilka dni odbywają się różne działania, które propagują porozumienie bez przemocy, ale również mają na celu integrację uczniów, wprowadzenie do szkoły trochę oddechu od codzienności, wymagań, nauki. Odbyły się więc: Dzień Spokoju, Dzień Przyjaźni, Dzień Wdzięczności, Dzień Życzliwości i Dzień Radości. Jak zawsze zależało nam, aby uczniowie włączyli się do naszych propozycji i byli „bliżej” siebie, aby pozytywne relacje wzmacniały się i abyśmy się wszyscy dobrze bawili. I to się udało!
Na głównym holu „wyrosło” drzewo, które zmieniało swoje kolory i wygląd
w zależności od dnia jaki obchodziliśmy. Na drzwiach każdej klasy umieszczaliśmy ulotkę zawierającą informację o planowanej tematyce i sentencję na dany dzień. Codziennie
w ogłoszeniach przez radiowęzeł przypominaliśmy uczniom, jaki dzień będziemy obchodzić, aby mogli się przygotować i włączyć do wspólnych działań.
Oto krótka relacja z tych wydarzeń:
– 13.11.2019 r. DZIEŃ SPOKOJU – był to dzień bez dzwonków, bez telefonów i bez pytania. Dzieci i młodzież odpowiedzieli na naszą propozycję ubiorem w zielonym kolorze, większość zostawiła telefony w domu, na przerwach było zdecydowanie spokojniej i milej.
Na holu głównym pojawiło się drzewo, na którym każdy mógł na zielonym listku przywiesić swoje przemyślenia na temat: Spokój dla mnie to…
Zainteresowanie było ogromne, po każdej przerwie drzewo było coraz bardziej zielone. Ilość i różnorodność pomysłów na temat spokoju zaskoczyła wszystkich.
– 15.11.2019 r. DZIEŃ PRZYJAŹNI – w ten dzień w szkole zrobiło się pomarańczowo. Zaangażowanie dzieci i młodzieży było ogromne. Nasze drzewo przyjaźni
z nowymi przemyśleniami na temat „Czym jest przyjaźń?” – zapełniało się błyskawicznie. Zdjęcia to najlepiej pokazują. Na szkolnych korytarzach uczniowie poprzyklejali hasła i sentencje o przyjaźni: „Przyjaciel – na wagę złota”, „Przyjaciele są jak anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać.
Tego dnia na dużej przerwie na holu głównym pojawił się łańcuch przyjaźni, który ciągnął się przez całyyyyyyy, dłuuuuuugi korytarz. Wszyscy: uczniowie, nauczyciele, dyrekcja, chwycili się za ręce. Na koniec wznieśliśmy okrzyki na cześć przyjaźni: – Przyjaźń, przyjaźń, przyjaźń – hip hip hura!!
– 19.11.2019 r. DZIEŃ WDZIĘCZNOŚCI – Dzień wdzięczności zapisał się w pamięci wszystkich uczniów i nauczycieli naszej szkoły na niebiesko. Nasze drzewo na holu głównym wystrojone było w serduszka wdzięczności.
Uczniowie kończyli trzy zdania:
Jestem ci wdzięczny… ,
Dziękuję Ci…,
Dzięki tobie…
Dzieci szczególnie i najczęściej są wdzięczne swoim rodzicom za miłość,
a także kolegom za pomoc i wszystkim za prezenty, które dostają.
Ogłoszony został również konkurs na plakat o „żyrafiej komunikacji” dla klas V, które brały udział w warsztatach komunikacji bez przemocy.
– 21.11.2019 r. DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI – Była to kolejna okazja do przystrojenia naszego drzewa tym razem w żółte słoneczka. Na promykach można było napisać coś miłego dla koleżanki i kolegi. Nasze główne hasło na ten dzień to „SZCZĘŚLIWI BO ŻYCZLIWI…”
Królował kolor żółty a na korytarzach można było znaleźć karteczki
z miłym słowem, dla kogoś bliskiego, kolegi, koleżanki.
I w końcu… 28.11.2019 r. – DZIEŃ RADOŚCI – Nasze drzewo na holu stało się bardzo kolorowe i kwiatowe! Każdy mógł napisać – czym dla niego jest radość.
Dzieci miały okazję bawić się kolorowymi chustami animacyjnymi. Radość na wszystkich buziach mówiła, że warto takie akcje powtarzać. Następna atrakcja czekała na wszystkich uczniów na holu głównym, a było to malowanie obrazu radości na folii. Ilość zaangażowanych osób i powstałe dzieło zachwyciło organizatorów. Nasi uczniowie są wspaniali!!! Na koniec tego dnia przez szkołę przeszedł KOLOROWY KOROWÓD RADOŚCI. Wspaniale przebrali się uczniowie kl. II c. Stanowili dziarską grupkę staruszków, którym nic nie przeszkadzało, aby cieszyć się z tego dnia. Zobaczcie sami, jak było świetnie u nas 28 listopada 2019 r.!
Już niedługo kończymy. Jeszcze tylko przed nami konkurs plastyczny dla uczniów na temat „żyrafiej komunikacji”. Życzymy wszystkim czerpania radości z dobrych relacji. Bądźmy „bliżej” siebie.
Wszystkim, którzy włączyli się do akcji, pomagali w realizacji tych trudnych działań bardzo serdecznie dziękujemy!
Małgorzata Sokołowska
www.portal.polaniec.eu
www.portal.polaniec.eu