Strona główna POWIATY Uczcili pamięć bohaterskiego kapłana

Uczcili pamięć bohaterskiego kapłana

46 lat temu18 sierpniaw niewyjaśnionych okolicznościach zmarł pochodzący z Koniemłotów ksiądz Roman KotlarzUroczystości upamiętniające bohaterskiego duchownego odbyły się w poniedziałek15 sierpniaw rodzinnej miejscowości kapłana.

Pochodzący z Koniemłotów ks. Roman Kotlarz zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach 18 sierpnia 1976 r. Do zgonu przyczyniły się obrażenia odniesione, których doznał podczas licznych pobić przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Represje inwigilowanego księdza wzmogły się po tym, kiedy 25 czerwca 1976 r. przyłączył się do protestujących robotników z radomskiego „Łucznika”, a następnie ze schodów kościoła udzielił im błogosławieństwa.

Uroczystości obchodów 46. rocznicy śmierci oraz 94. rocznicy urodzin Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza, a także 42. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” rozpoczęto na cmentarzu parafialnym w Koniemłotach, gdzie spoczywa duchowny. Modlitwę w intencji zmarłego kapłana przy jego grobie odmówił ks. dr Michał Łukasik – proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Koniemłotach. Przy mogile śp. ks. Romana Kotlarza modlili się członkowie jego rodziny, parlamentarzystki, wśród których znalazły się Anna Krupka – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Poseł na Sejm RP oraz Agnieszka Górska – Poseł na Sejm RP, przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem miasta i gminy Staszów, dr. Leszkiem Kopciem oraz starostą staszowskim, Józefem Żółciakiem, na czele, przedstawiciele zarządu spółek, lokalni przedsiębiorcy, delegacje stowarzyszeń pamięci o ks. Kotlarzu, delegacje szkół, instytucji publicznych, „Solidarności” oraz mieszkańcy miasta i gminy Staszów.

Dalsza część obchodów odbyła się w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Koniemłotach. Eucharystię w intencji bohaterskiego kapłana sprawował ks. kan. Stanisław Bastrzyk, emerytowany proboszcz Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny w Niekrasowie, który wygłosił także homilię. Obecne na wydarzeniu delegacje złożyły również kwiaty i zapaliły znicze pod obeliskiem z tablicą upamiętniającą bohaterskiego kapłana – księdza Romana Kotlarza.

Organizatorami obchodów rocznicowych byli: Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Koniemłotach, Stowarzyszenie „Przyszłość” i Rada Parafialna, Starostwo Powiatowe w Staszowie, Urząd Miasta i Gminy w Staszowie, Urząd Gminy w Rytwianach, Powiatowe i Gminne Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Staszowie, Jednostki OSP z terenu Parafii Koniemłoty oraz Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Wydarzenie uświetniła obecność pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych „Solidarność”.

staszow.pl