Strona główna POWIATY mielecki Trzej Królowie dotarli na mielecki rynek

Trzej Królowie dotarli na mielecki rynek

Po raz czwarty ulicami naszego miasta przeszedł Orszak Trzech Króli organizowany przez Urząd Miejski w Mielcu, Samorządowe Centrum Kultury oraz Parafie św. Mateusza i Parafie Ducha Świętego.

Miasto Mielec w roku 2017 dołączyło do setek miejscowości w naszym kraju w których organizowane są  Orszaki Trzech Króli. Poza Polską, w 2020 r. uliczne jasełka odbyły się w kilkunastu miejscowościach na różnych kontynentach m.in. w Rwandzie, w Kongo, na Ukrainie, w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych. Uroczystość ta tradycyjnie kończy obchody Świąt Bożego Narodzenia.

Sprzyjająca aura sprawiła, że tegorocznemu orszakowi towarzyszyła duża frekwencja zarówno podczas przemarszu sprzed kościoła Parafii Ducha Świętego na osiedlu Lotników, jak i podczas hołdu jaki trzech królowie oddali Dzieciątku Jezus na mieleckim rynku.

Jak zwykle Orszak rozpoczął się od uroczystej Mszy Św. w kościele Parafii Ducha Świętego. Proboszcz Waldemar Ciosek wspólnie z Prezydentem Miasta Mielca Jackiem Wiśniewskim i posłem na Sejm RP Fryderykiem Kapinosem powitali uczestników orszaku składając wszystkim życzenia noworoczne. Do tych życzeń dołączyli się na rynku starego miasta proboszcz Parafii Św. Mateusza Janusz Kłęczek i Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Wielobarwny pochód pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”, przeszedł ulicami Pisarka, Sienkiewicza i Mickiewicza. Jak zapowiadał główny organizator mieleckiego orszaku ksiądz Kamil Kopyt z Parafii Św. Mateusza w tegorocznym orszaku szczególnie wspominano wydarzenie nazwane Cudem nad Wisłą, które miało miejsce 100  lat temu. Dziękowano za cud obrony naszej ojczyzny przed bolszewicki najeźdźcą i za cuda jakie zdarzają się na co dzień wokół nas.

Uczestników orszaku częstowano betlejemskimi ciasteczkami i gorącą herbatą ufundowaną przez Sklep Kawa czy Herbata, a przygotowaną przez strażaków OSP Złotniki. Na scenie grała Orkiestra Dęta SCK pod dyrekcją Macieja Fijałkowskiego, a na zakończenie krótki koncert kolęd wykonał Chór Echo z Mieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Obszerna relacja fotograficzna z mieleckiego Orszaku Trzech Króli na stronie facebookowej Urzędu Miejskiego w Mielcu.

www.mielec.pl