16 października obchodzimy Dzień Papieża Jana Pawła II. Polskie święto zostało ustanowione w 2005 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w hołdzie papieżowi-Polakowi. W tym dniu Kościół katolicki w Polsce obchodzi także Dzień Papieski, przypadający w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Hasło tegorocznego XX Dnia Papieskiego to „Totus Tuus” (Cały Twój). Postać Ojca Świętego Jana Pawła II jest niezwykle ważna dla naszej gminy. Od wielu lat, w różnych sferach naszego życia, próbujemy czcić pamięć tego Wielkiego Polaka.
16 października 1978 roku wybrano na papieża kardynała Karola Wojtyłę. Papież, który przyjął imię Jan Paweł II, był pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu, niebędącym Włochem. Był również Polakiem, który odegrał tak znaczącą rolę w historii Kościoła Katolickiego. Nazywany jest Papieżem przełomów, człowiekiem kultury i sztuki, niestrudzonym pielgrzymem. To inspirator przemian na świecie, mistyk, człowiek wiary, poeta i aktor oraz miłośnik gór. Podczas trwania swojego pontyfikatu Jan Paweł II zawsze był blisko wiernych. Odbył 104 zagraniczne podróże apostolskie (poza Włochy), odwiedził 129 narodów i 8 razy przybył z pielgrzymką do swojej ojczyzny. Opublikował 14 encyklik, 14 adhortacji apostolskich, 11 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich i 31 Motu Proprio. Przede wszystkim jednak był wspaniałym kapłanem. Świat pogrążył się w żałobie 2 kwietnia 2005 r., kiedy o godzinie 21.37 zmarł Jan Paweł II. Pogrzeb Papieża odbył się 8 kwietnia. 13 maja 2005 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny Papieża-Polaka, a 1 maja 2011 roku papież Benedykt XVI dokonał beatyfikacji. Kanonizacja Jana Pawła II przez papieża Franciszka miała miejsce w niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 r. w Rzymie.
Związek Ojca Świętego ze Staszowem ma uzasadnienie w najnowszej historii naszego miasta. Świadectwem nierozerwalnego związku z osobą Papieża-Polaka jest staszowska świątynia – Sanktuarium Jana Pawła II, wzniesiona jako wotum wdzięczności dla Maryi za uratowanie życia Janowi Pawłowi II w zamachu z 13 maja 1981 roku. W rocznicę objawień fatimskich w 1981 roku, na placu św. Piotra, Mehmet Ali Agca strzelił do papieża z odległości trzech i pół metra. Papież przeżył, a votum wdzięczności za jego uratowanie wznosili mieszkańcy całego świata, także Staszowianie. W sierpniu 1982 r. przystąpiono do budowy świątyni według projektu architekta Jerzego Wójcika. Kamień węgielny wmurowano 3 października 1983 r, a budowa trwała do 1996 r., kiedy to nowy kościół poświęcony został przez ks. bp. Wacława Świerzawskiego. Od momentu powstania świątynia był miejscem żarliwej modlitwy dziękczynnej za łaskę ocalenia od śmierci, a także w intencjach Ojca Świętego Jana Pawła II. 15 maja 2011 r. dekretem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza kościół został wyniesiony do rangi Sanktuarium Świętego Jana Pawła II . Znajdują się w nim relikwie Papieża-Polaka, w tym także od niedawna relikwia I-go stopnia – krew Jana Pawła II.
Imię Ojca Świętego obecne jest w wielu sferach naszego życia. Dziś pamięć o Papieżu, a także wartości, którym poświęcił swe życie, niosą dzieci z Publicznego Przedszkola nr 3 w Staszowie im. Papieża Jana Pawła II, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Czajkowie i Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Papieża Jana Pawła II w Staszowie. Imię Jana Pawła II nosi także jedna z głównych ulic Staszowa, a w miejscowym Muzeum Ziemi Staszowskiej od 2016 funkcjonuje Izba Pamięci poświęcona Papieżowi Polakowi.
Jan Paweł II to postać ponadczasowa i niekwestionowany autorytet. Kierując się potrzebą trwałego zapisania w sercach i umysłach społeczności miasta i gminy Staszów jego dziedzictwa, 24 września 2020 r., podczas XXX Sesji Rady Miejskiej w Staszowie, radni miejscy jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia woli ustanowienia św. Jana Pawła II – Papieża patronem miasta i gminy Staszów. Podjęcie uchwały upoważniło burmistrza miasta i gminy Staszów oraz przewodniczącego Rady Miejskiej w Staszowie do wystąpienia do Kurii Diecezji Sandomierskiej Jego Ekscelencji Księdza Biskupa o wszczęcie procedury kościelnej w sprawie ustanowienia św. Jana Pawła II patronem naszej małej ojczyzny.
– Ustanowienie Papieża Jana Pawła II Patronem miasta i gminy Staszów, byłoby zwieńczeniem wotum wdzięczności człowiekowi, który był patriotą, bohaterem, człowiekiem pokoju i dialogu. Inicjatywa jest także owocem kilku lat rozmów i starań staszowskich wiernych, duchownych, historyków i władz samorządowych Staszowa. W ten sposób zostałby uczczony rok 2020, który został ogłoszony Rokiem Ojca Świętego i setnej rocznicy Jego narodzin. Pragniemy w ten sposób wyrazić także naszą prośbę o Jego wstawiennictwo i opiekę nad naszą gminą – podkreśla Leszek Kopeć, burmistrz miasta i gminy Staszów.
www.staszow.pl