Strona główna POWIATY Miasto Tarnobrzeg TDK zrealizował cyfrowy projekt

TDK zrealizował cyfrowy projekt

Mikrofony, konsole, komputery – nowoczesny sprzęt trafił do Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Wszystko w ramach programu Konwersja Cyfrowa Domów Kultury.

Od półtora roku trwa realizacji projektu grantowego pt. „Cyfrowy TDK”. To efekt dofinansowania, jakie Tarnobrzeski Dom Kultury otrzymał z programu Konwersja Cyfrowa Domów Kultury, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Właśnie trwa montaż nagłośnienia, sprzętu do transmisji internetowych, mobilnego studia nagrań, akcesoriów dla niedosłyszących, oprogramowania i licencji.

W pierwszej fazie projektu pracownicy TDK uczestniczyli w cyklu szkoleń z zakresu nowych technologii i obsługi zakupionego sprzętu. Dzięki temu poprawiła się jakość publikowanych materiałów graficznych, dom kultury intensywniej promuje się w mediach społecznościowych, a pracownicy zyskali nowe narzędzia pracy, poznali różne możliwości prowadzenia działań w sieci, np. jak realizować podcasty, czy streamingi, jak wykorzystywać w pracy animacyjnej multimedia oraz jak budować ofertę kulturalną w oparciu o tę wiedzę. TDK objęty był również wsparciem ze strony tutora oraz doradztwem w zakresie dostępności cyfrowej. Odbyło się też spotkanie sieciujące dla domów kultury, które realizują podobne projekty. Uczestnicy mogli wymienić się doświadczeniami i nawiązać współpracę.

Drugi etap to zakup nowego sprzętu, który pozwoli realizować wydarzenia takie jak koncerty, spotkania, czy konkursy na wyższym poziomie, przy użyciu nowoczesnych urządzeń. Zakupiono między innymi cyfrową konsolę, mikrofony, panele akustyczne, kamery, sprzęt komputerowy,  czy licencje. Nowością będą także zestawy słuchawkowe oraz pętla indukcyjna, która pozwoli niedosłyszącym aktywniej i częściej uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych w TDK.

Wartość grantu to 144 tysiące zł. Projekt Konwersja cyfrowa domów kultury finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej” III Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

To tylko jeden z kilku projektów realizowanych w ostatnim czasie przez Tarnobrzeski Dom Kultury. Udało się pozyskać wsparcie finansowe z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na organizację 27. Konkursu Piosenki Wygraj Sukces i III Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza, a także XXX Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, który odbył się w czasie wakacji. W trakcie realizacji jest również zakup oświetlenia z programu Infrastruktura Domów Kultury MKiDN.

Inf. Tarnobrzeski Dom Kultury
tarnobrzeg.pl