Strona główna POWIATY Miasto Tarnobrzeg Tarnobrzeskie dęby, graby i buki w Teleexpressie

Tarnobrzeskie dęby, graby i buki w Teleexpressie

Tym razem w Polskę poszła wieść, że Tarnobrzeg ma aż 170 nowych, oznakowanych pomników przyrody. Wiadomości ze zwierzynieckiego lasu przekazał Teleexpress Extra.

Ekologia nie jest sprawą błahą, więc troska tarnobrzeskich przyrodników i podejście władz miasta do tematu ochrony przyrody zwróciły uwagę mediów ogólnopolskich. Po emisji materiału w TVP Rzeszów temat podchwycił Teleexpress. Tarnobrzeg wzbogacił się bowiem o aż 170 nowych, już teraz oznakowanych, pomników przyrody. Uchwałą Rady Miasta drzewom zagwarantowano ochronę aż do naturalnego rozkładu. Podając informację o tych sędziwych drzewach, będących pozostałością po dawnej Puszczy Sandomierskiej, zwrócono uwagę, jak cenne dla środowiska są takie okazy. Stare drzewa magazynują bowiem więcej wody i pochłaniają więcej dwutlenku węgla niż młode okazy.

Zwierzynieckie pomniki przyrody wprawdzie prawną ochronę zyskały przed rokiem, ale dopiero w tym roku doczekały się stosownych oznakowań. Nie było to teleexpressowe tempo, ale drzewa musiały poczekać na nowy budżet. W tym roku na specjalne tabliczki, których wygląd i rozmiar reguluje rozporządzenie Ministra Środowiska, wygospodarowano 2 900 zł. Teraz już oznakowane, nie bojąc się piły drwali, tarnobrzeskie niemal 40-metrowe sędziwe okazy mogą cieszyć nasze oczy i dawać schronienie ptakom kolejne 150, a nawet 200 lat.

O oznakowanych pomnikach przyrody w Teleexpressie Extra można zobaczyć tu:

https://www.tvp.info/47864819/24052020-1715/program-teleexpress-extra,odc-2272

 

www.tarnobrzeg.pl