Strona główna POWIATY Tarcza (samo)rządowa wesprze stalowowolskie inwestycje

Tarcza (samo)rządowa wesprze stalowowolskie inwestycje

Ponad 7,2 mln zł trafi do Stalowej Woli z Funduszu Inwestycji Samorządowych. To kolejne rządowe wsparcie w ramach Tarczy Antykryzysowej. 25 czerwca Wiceminister Infrastruktury i Poseł na Sejm RP Rafał Weber spotkał się z samorządowcami z powiatu stalowowolskiego, aby wręczyć im symboliczne bony.

– Od początku ogłoszenia stanu epidemicznego, polski rząd przeznaczył łącznie 100 mld złotych dla przedsiębiorców, głównie na ratowanie miejsc pracy. Prezydent RP Andrzej Duda bardzo mocno podkreślał, że teraz przyszedł czas na działanie skierowane do jednostek samorządu terytorialnego. Inwestycje państwowe utrzymywane są na bardzo wysokim poziomie, wszystkie kontrakty drogowe i kolejowe są realizowane, natomiast takie samo oczekiwanie jest jeżeli chodzi o zadania dotyczące samorządu terytorialnego, głównie gmin i powiatów. Widzimy, że inwestycje dają miejsca pracy, że pozytywnie wpływają na gospodarkę i są potrzebne lokalnej społeczności. Dlatego bardzo szybko Ministerstwo Finansów pod auspicjami premiera Mateusza Morawieckiego stworzyło Fundusz Inwestycji Samorządowych. To narzędzie zawiera w sobie 6 mld złotych, które jeszcze na wakacjach będzie przekazywane gminom i powiatom – mówił wiceminister Rafał Weber.

Środki z Funduszu Inwestycji Samorządowych włodarze gmin i powiatów będą mogli przeznaczać na cele inwestycyjne, wkład własny do inwestycji tych już realizowanych lub przyszłych. Mogą to być zadania drogowe, kanalizacyjne, oświatowe, związane z kulturą, zdrowiem, czy bezpieczeństwem. Dofinansowanie trzeba będzie wykorzystać do końca 2022 roku. Wsparcie rozdzielane było na podstawie algorytmu zawierającego skale inwestycji, ich wielkość i liczebność gminy/powiatu.

– Te ponad 7,2 mln zł, które trafią do Stalowej Woli pozwolą nam utrzymać wysoką dynamikę naszych inwestycji. To również najlepszy motor rozwoju lokalnego, utrzymania miejsc pracy na rynku budowalnym, a jednocześnie gwarancja tego, że budżet Stalowej Woli dalej pozostanie zrównoważony. To wyjątkowy, piękny dzień dla polskiego samorządu, dla nas tutaj lokalnie i z tego miejsca dla pana Prezydenta Andrzeja Dudy i pana Premiera Mateusza Morawieckiego serdeczne podziękowania. Na pewno te środki wykorzystamy bardzo dobrze – mówił Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

Włodarz Stalowej Woli przypomniał, że Stalowa Wola w perspektywie ostatnich lat przechodziła wiele kryzysów gospodarczych. – Te najtrudniejsze przypadły na lata 2008, 2009. Wtedy nie było pomocy dla naszych przedsiębiorców, tarczy dla samorządów. Samorządy ponosiły straty – dodał Lucjusz Nadbereżny.

Do powiatu stalowowolskiego z Funduszu Inwestycji Samorządowych przekazanych zostanie 14 mln złotych:

Powiat Stalowowolski – 2 415 576 zł

Stalowa Wola – 7 245 616 zł

Gmina Pysznica – 1 144 922 zł

Gmina Zaklików – 956 512 zł

Gmina Bojanów – 1 111 873

Gmina Zaleszany – 563 345

Gmina Radomyśl nad Sanem – 500 000 zł.

 

 

www.stalowawola.pl