Strona główna POWIATY Święto Młodego Wina w Sandomierzu

Święto Młodego Wina w Sandomierzu

Święto Młodego Wina odbędzie się już po raz dziesiąty w dniach 18.11.2022 – 20.11.2022 r., w Sandomierzu w obrębie Starego Miasta.
Niepowtarzalna atmosfera uroczystości jak i wysokiej jakości wyroby winiarskie, przyciągają amatorów oraz koneserów nie tylko z dalekich zakątków Polski, ale również z całego Świata. Jest to efektem pracy, długoletnich starań organizatorów zgromadzonych wokół Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy, skierowanych w stronę enoturystyki.

Podczas tegorocznego Święta Młodego Wina swoje produkty zaprezentuje 12 winnic w tym 9 należących do Sandomierskiego Szlaku Winiarskiego a także 3 zaprzyjaźnione winnice z Podkarpacia. Organizatorzy przygotowali dla uczestników trzydniowy plan atrakcji związanych z winiarstwem Ziemi Sandomierskiej. Preludium do rozpoczęcia świętowania stanową piątkowe kolacje degustacyjne w sandomierskich restauracjach, prowadzone przez winiarzy i krytyka winiarskiego, dziennikarza pisma „Ferment” Macieja Nowickiego.

Głównym dniem Święta Młodego Wina jest sobota, obfitująca w największą ilość atrakcji. To właśnie ten dzień należy do gości, posiadaczy Paszportów Enoturysty. Oficjalne rozpoczęcie uroczystości, zgodnie z tradycją odbędzie się w zamkowej Sali Rycerskiej. Przez ulice Starego Miasta od Zamku Kazimierzowskiego aż do bram Ratusza, przemaszeruje winny korowód na czele którego stanie reprezentacja winnic. Po uroczystym wręczeniu przez Burmistrza Marcina Marca na ręce prezesa Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy Mateusza Paciury, Klucza do Bram Miejskich, enoturyści wyruszą w poszukiwaniu stoisk degustacyjnych z młodym winem regionu.

Restauracje goszczące winnice, przygotowały na weekend Święta Młodego Wina specjalnie ułożone menu, składające się z potraw odpowiednio dobranych do proponowanego wina. Na sobotę przewidziano również akcenty artystyczne, mocno związane z kulturą Sandomierza. Przed gośćmi wystąpi Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, prezentując m.in. dawne tańce dworskie. O godzinie 16.00 odbędzie się koncert zespołów Hambawenah i The Nierobbers, tworzących muzykę z pogranicza folku, piosenki turystycznej, żeglarskiej oraz flisackiej. Repertuar stworzony przez artystów specjalnie na to wydarzenie jest pełen niespodzianek muzycznych, w których będzie można odnaleźć mocne sandomierskie akcenty inspirowane piosenkami autorstwa Marka Sochackiego.

Wieczorem około godziny 19.30, odbędzie się spektakl Teatru Ognia na płycie Rynku. Goście Święta Młodego Wina będą mogli również skorzystać w tym roku z wolnego wejścia na imprezę taneczną do Clubu N51. W sobotę enoturyści będą mieli także możliwość zwiedzania Podziemnej Trasy Turystycznej.

Ostatnim dniem, zwieńczającym Święto Młodego Wina, jest niedziela podczas której trwa Dzień Otwartych Piwnic. Każdy chętny, już od rana, jest mile widziany i goszczony w winiarskich gospodarstwach Sandomierskiego Szlaku Winiarskiego. Gospodarze wtedy prezentują gościom  winnice, opowiadają o procesie produkcji wina, oprowadzają po winiarni i zapraszają do degustacji swoich wyrobów.

sandomierz.eu