Strona główna POWIATY Strażacy z Dymitrowa pomagali załodze tratwy ,, Pielgrzym’’

Strażacy z Dymitrowa pomagali załodze tratwy ,, Pielgrzym’’

Załoga tratwy Pielgrzym płynie nad morze by uczcić 100 rocznicę urodzin Jana Pawła II. Wczoraj przepływali przez Gminę Baranów Sandomierski i utknęli na mieliźnie. Z Pomocą ruszyli strażacy z Dymitrowa Małego.

19 maja załoga tratwy Pielgrzym rozpoczęła rejs, od kilometra zerowego Wisły aż do Pucka. Wyprawa składa się z dwóch etapów. Pierwszy z Krakowa do Wyszkowa, który potrwa do 26 czerwca poświęcony jest uczczeniu Jana Pawła II.  Drugi etap  z Popowa do Kołobrzegu  poświęcony będzie jubileuszowi Ligi Morskiej i Rzecznej i zakończy się 19 lipca.

Inicjatorem całej wyprawy jest Wojciech Chodkowski z Klubu Żeglarskiego Spinaker z Wyszkowa. Jest to już trzecia wyprawa czteroosobowej załogi.  Każda z nich jest inna, lecz zawsze przyświeca szczytny cel i upamiętnienie  ważnych wydarzeń.

Jednak Wisła ze sobą niesie wiele niespodziewanych momentów. Tak było i tym razem. Tratwa Pielgrzym utknęła na mieliźnie na wysokości miejscowości Dymitrów Mały. Na pomoc załodze ruszyła OSP Dymitrów Mały, która sprawnie poprowadziła akcję ponownego zwodowania tratwy.

Po zakończonej akcji strażacy mieli możliwość na chwilę rozmowy z załogą oraz obejrzenie kroniki tratwy ,,Pielgrzym’’.  Chciałem poznać inne walory żeglugi śródlądowej, poznać smak rejsu na Wiśle, w bliskości z naturą, popłynąć zwykłą tratwą, a nie wielkim tysięcznikiem na morzu, bo to nie to samo opowiadał druhom jeden z uczestników wyprawy – Marek Padjas, pływający na co dzień statkami na morzu.

Ważną informacją jest to, iż w każdej chwili można dołączyć do rejsu i zostać członkiem załogi tratwy Pielgrzym. Każdy chętny może zgłosić chęć udziału przez facebooka Ligi Morskiej i Rzecznej lub u Marka Padjasa, wiceprezesa LMiR (e-mail marekpadjas@poczta.onet.pl).

 

www.baranowsandomierski.pl