Strona główna POWIATY Miasto Tarnobrzeg Stewardessy na Kongresie Kolejowym w Warszawie

Stewardessy na Kongresie Kolejowym w Warszawie

Na zaproszenie Ministerstwa Edukacji Narodowej dyrekcja szkoły p. Marcin Pilarski i p. Małgorzata Tomczyk oraz uczennice klasy stewardess, uczestniczyli w Kongresie Rozwoju Kolei – Przyszłość i Perspektywy.

Wzięli w nim udział parlamentarzyści, przedstawiciele przedsiębiorstw z branży kolejowej, w tym spółek Grupy PKP, instytucji państwowych i organizacji społecznych, szkolnictwa oraz świata nauki – Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski i Sekretarz Stanu w MEN Marzena Machałek.

Kongres został zainaugurowany przez Prezydenta Polski Andrzeja Dudę, Premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan Strategicznego Studium Lokalizacyjnego Inwestycji – Centralny Port Komunikacyjny.

Delegacja ze szkoły brała udział w bloku poświęconym szkolnictwu zawodowemu. Uczestniczyła w nim wiceminister edukacji Marzena Machałek. W dyskusji pt. Kolej na miarę pracodawcy XXI wieku – przyszłość zawodu kolejarza, brali udział również: Mirosław Antonowicz, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.; Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity S.A.; Zenon Kozendra, członek zarządu PKP Cargo S.A.; Marek Olkiewicz, wiceprezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., a także Leszek Miętek, prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Dyrekcja szkoły uczestniczyła w panelu dotyczącym rozwoju szkolnictwa zawodowego, prowadzonym przez Departament Strategii, kwalifikacji i kształcenia zawodowego. Tematami były prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego oraz współpraca szkół z pracodawcami i realizacja staży uczniowskich w zakładach pracy.

Prowadzono również dyskusje w zakresie rozwoju szkolnictwa branżowego w naszej szkole z dyrekcją Departamentu z p. Urszulą Martynowicz i p. Piotrem Bartosiakiem, którzy wyrazili pozytywne opinie w zakresie wysokiej jakości prowadzenia eksperymentu pedagogicznego technik obsługi pasażerów w przewozach lotniczych, morskich i lądowych. Kształcenie stewardess w branży usługowej w transporcie lądowym wzbudziło zainteresowanie wśród przedstawicieli branży kolejowej. Zostały nawiązane kontakty z potencjalnymi partnerami, nawiązano porozumienie w sprawie współpracy z PKP INTERCITY w zakresie wprowadzenia uczniów eksperymentalnego kierunku na rynek usług branży kolejowej, a w przyszłości zatrudnienia absolwentów technikum. Dyrektor Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi PKP Intercity Ewa Boguszewska  zaoferowała szeroką współpracę, ponieważ na rynku pracy w resorcie kolejowym jest popyt na absolwentów naszego kierunku. Uczennice Prymasówki Klaudia Misiur i Klaudia Wowk aktywnie uczestniczyły w rozmowach, dzieląc się zdobytą już wiedzą zawodową, tym samym z należytym szacunkiem reprezentowały swoją szkołę.

inf. ZS nr 1 Tarnobrzeg
www.tarnobrzeg.pl