Strona główna POWIATY Staszowscy pątnicy modlili się o pokój w Ukrainie

Staszowscy pątnicy modlili się o pokój w Ukrainie

165 osób modliło się o ustanie wojny w Ukrainie oraz o pokój na świecie. W sobotę, 19 marca, ze Staszowa do Sulisławic wyruszyła nadzwyczajna, piesza pielgrzymka. Tak jak dwa wieki temu, pątnicy zanieśli swoje prośby i błagania w trudnej sprawie do sulisławskiej Matki.

Z inicjatywą zorganizowania nadzwyczajnej pielgrzymki wyszli sami mieszkańcy. Jak mówią, została ona zorganizowana z potrzeby serca. Wśród ponad 160 pątników, którzy wyruszyli w sobotni poranek do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach znajdowało się ponad 30 uczniów ukraińskiego pochodzenia, którzy uczą się w staszowskich szkołach, a także ukraińskie rodziny, mieszkające w naszej gminie.

Tuż po modlitwie w kościele pw. św. Bartłomieja pielgrzymi ze Staszowa i okolic wyruszyli w ponad 20-kilometrową trasę do Sulisławic, by zanieść do Matki Bożej Sulisławskiej prośbę o ustanie wojny w Ukrainie. Wspólnie z pątnikami modlił się Leszek Kopeć – burmistrz miasta i gminy Staszów, który życzył im bezpiecznej drogi i szczęśliwej podróży.

Popołudniu pielgrzymi dotarli z intencją pokoju za wschodnią granicą przed cudowny obraz w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach. O godzinie 17:00 odbyła się Msza Święta sprawowana przez ks. Sylwestra Gawła – wikariusza parafii pw. św. Bartłomieja, zaś homilię wygłosił o. Edward Żakowicz – proboszcz sulisławskiej parafii. W Eucharystii uczestniczył burmistrz Leszek Kopeć, który wraz z pielgrzymami modlił się o zaprzestanie rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Zwyczaj pielgrzymowania do Sanktuarium Maryjnego w Sulisławicach wywodzi się z czasów, kiedy w Staszowie panowała epidemia cholery. Staszowianie ponad dwa wieki temu wyruszyli z drewnianym krzyżem do tego świętego miejsca w intencji ustąpienia zarazy. Kiedy kordon sanitarny nie wpuścił mieszkańców Staszowa do Sulisławic, ustawili oni krzyż w miejscu, w którym ujrzeli wieże Sanktuarium. Podczas powrotu do domu dotarła do nich wieść o ustąpieniu epidemii. Od tamtej pory na zakończenie oktawy Bożego Ciała kolejne pokolenia mieszkańców Staszowa pielgrzymują do Matki Boskiej Sulisławskiej, zanosząc swe intencje i modlitwy.

staszow.pl