Strona główna POWIATY Stalowowolscy twórcy nagrodzeni „Znakiem Kultury”

Stalowowolscy twórcy nagrodzeni „Znakiem Kultury”

Stalowowolscy twórcy kultury zostali uhonorowani prestiżową nagrodą Marszałka Województwa Podkarpackiego „Znak Kultury”. Mowa o Marku Zarembie i Romanie Niwierskim. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 30 czerwca.

– Kultura jest tym co tworzy nasze korzenie i buduje naszą tożsamość. Aby te korzenie mogły istnieć potrzebni są Państwo czyli twórcy kultury – mówił Piotr Pilch wicemarszałek województwa podkarpackiego.

– Bez państwa talentów, zaangażowania, starań, miłości do kultury i sztuki nie było wzorców z których mogą czerpać młodzi ludzie. A we współczesnym świecie jeszcze bardziej niż kiedykolwiek potrzebne są przykłady ludzi z pasją, z talentami, artystów, którzy czynią nasz świat lepszym i piękniejszym – dodała wojewoda Ewa Leniart.

Gratulacje stalowowolskim laureatom złożył również Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli. – Budujecie naszą tożsamość kulturalną, ale Wasza działalność i aktywność przekracza granice Stalowej Woli. To jest nasza siła, że dzielimy się tym pięknem, które u nas powstaje z innymi samorządami. Dziękuję, że jesteście „Znakiem Kultury” dla kolejnych twórców i gratuluję tego niezwykłego osiągnięcia – powiedział prezydent Stalowej Woli.

Nagroda Marszałka Województwa Podkarpackiego w dziedzinie kultury w tym roku po raz pierwszy zyskała nazwę „Znak Kultury”. To pokazuje jej rangę i znaczenie dla rozwoju kultury i budowania tożsamości Podkarpacia.

Za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej w roku 2021 „Znakiem Kultury” został nagrodzony m.in. Marek Zaremba, wieloletni choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy” i „Mali Lasowiacy”, gdzie szlify pod jego okiem zdobyło 2 500 tancerek i tancerzy.

Nagrodą za szczególne osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury uhonorowany został z kolei Roman Niwierski – historyk, regionalista, nauczyciel, pisarz i działacz społeczny. Członek Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła Obwodu Nisko-Stalowa Wola (Okręg Podkarpacki), gdzie aktywnie działa na rzecz pamięci o żołnierzach Armii Krajowej. W 2020 roku napisał i wydał książkę „Katyń. Prawda i zakłamanie”.

– Bez ludzi, którzy rozumieją, że kultura jest ważnym elementem naszego istnienia, że współtworzy nasz świat, że dodaje skrzydeł, nie byłoby możliwe jej promowanie, docieranie do kolejnych obiorców, kształtowanie wrażliwości i talentów kolejnych pokoleń. Dziękuję w imieniu wszystkich nagrodzonych za to, że Zarząd Województwa, Samorząd Województwa dostrzega, docenia i nagradza artystów – w imieniu wszystkich nagrodzonych mówił w czasie uroczystości poeta Mirosław Welz.

 

www.stalowawola.pl