W Stalowej Woli odbyły się uroczystości upamiętniające 77. rocznicę rzezi na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Obchody rozpoczęły się 10 lipca o godzinie 18.00 uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. św. Floriana. Po eucharystii w intencji ofiar ukraińskiego ludobójstwa została odsłonięta pamiątkowa tablica umieszczona na obelisku, znajdującym się przy skwerze pn. ,,Pamięci ofiar OUN-UPA”. Tablica, którą umieszczono w tym miejscu na wniosek Fundacji „Przywróćmy Pamięć”, upamiętnia pomordowanych przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery i Ukraińską Powstańczą Armię.
– Dziś odsłaniamy tablicę upamiętniającą ofiary rzezi. Tablica ta jest pamiątką i hołdem mieszkańców Stalowej Woli składanym ofiarom ukraińskiego ludobójstwa. Niech kolejne pokolenia mają świadomość naszej tragicznej przeszłości – powiedziała zastępca prezydenta Miasta Stalowej Woli Renata Knap.
Podczas uroczystości na skwerze obecni goście, w tym władze Miasta Stalowej Woli w osobach zastępcy prezydenta Renaty Knap oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Stanisława Sobieraja złożyli wieńce. Następnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej, odbyła się projekcja filmu pt. „Zmarłych pogrzebać” w reż. Katarzyny Underwood z IPN Gdańsk.
– Należy pamiętać o rzezi, która dokonała się 77 lat temu, tzw. krwawej niedzieli. Budujmy pamięć, budujmy zgodę ale na prawdzie, że było to ludobójstwo na narodzie polskim. Dziś możemy tylko pochylić głowę i powiedzieć, niech spoczywają w pokoju- zaznaczył przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sobieraj.
Zbrodnia Wołyńska – antypolska czystka etniczna, przeprowadzona przez nacjonalistów ukraińskich, miała charakter ludobójstwa. Objęła nie tylko Wołyń, ale również województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie – czyli Galicję Wschodnią, a nawet część województw graniczących z Wołyniem: Lubelszczyzny i Polesia. W wyniku zaplanowanych działań w latach 1939-47 śmierć poniosło ponad 120 tysięcy Polaków, mieszkańców Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej, a także innych narodowości w tym co najmniej kilkuset Ukraińców, którzy m.in. udzielali im schronienia czy innej formy pomocy.
www.stalowawola.pl