Strona główna POWIATY Stalowa Wola z 35 mln zł dofinansowania z Polskiego Ładu

Stalowa Wola z 35 mln zł dofinansowania z Polskiego Ładu

35 mln z II edycji Rządowego Funduszu Polski Ład otrzyma miasto Stalowa Wola. Pieniądze przeznaczone zostaną na realizację dwóch zadań, w ramach których rozbudowana zostanie oferta opiekuńczo-wychowawcza miasta oraz zmodernizowane będą wybrane osiedla miejskie. Otrzymane wsparcie pokryje 80% kosztów obu projektów.

Decyzję o dofinansowaniu z rąk Premiera Mateusza Morawieckiego odebrał dziś w Warszawie Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli. Symboliczny bon natomiast Stanisławowi Sobierajowi Przewodniczącemu Rady Miejskiej przekazali podczas konferencji Senator RP Janina Sagatowska i Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber.

W dwóch edycjach programu Polskiego Ładu dla samorządów miasto Stalowa Wola otrzymało łącznie 70 milionów zł. – Nigdy wcześniej polski samorząd nie mógł liczyć na tak wielkie i konkretne wsparcie od rządu. Bardzo serdecznie dziękuję za to Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, Przewodniczącemu Komisji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład Panu Ministrowi Pawłowi Szefernakerowi. Tak olbrzymie dofinansowanie nie byłoby możliwe, gdyby nie konsekwentna praca naszych parlamentarzystów Senator Janiny Sagatowskiej oraz ministra i posła naszej ziemi Rafała Webera. Bardzo dziękuję za wsparcie płynące od Sekretarza Generalnego Prawa i Sprawiedliwości posła ziemi podkarpackiej Krzysztofa Sobolewskiego. Nie byłoby sukcesów miasta Stalowej Woli bez kompetentnej pracy zespołu pracowników Urzędu Miasta, którzy po raz kolejny przygotowali dobre projekty zdobywające tak olbrzymie środki dla rozwoju Stalowej Woli. Dziękuję za Waszą świetną pracę! Teraz zabieramy się do pracy nad realizacją tych zadań – podkreślił Lucjusz Nadbreżny Prezydent Miasta Stalowej Woli.

– Rząd Mateusza Morawieckiego uznał samorządy jako siłę sprawczą rozwoju w każdej dziedzinie, dlatego konsekwentnie wspiera je w realizacji projektów, które uważają za strategiczne. To właśnie samorząd wypracowuje takie programy, które zaspokajają potrzeby mieszkańców, a przez to potrzeby naszej Ojczyzny, bo wszystko co z małych ojczyzn wychodzi przekłada się na cała Polskę – mówiła podczas uroczystości wręczenia promes Janina Sagatowska.

– Polskie gminy rozwijają się w wielu obszarach dzięki temu, że rząd Premiera Mateusza Morawieckiego potrafi współpracować z samorządem i tworzyć celowane programy, które są przez samorządowców wykorzystywane. Wśród dofinasowanych z Programu Inwestycji Strategicznych projektów jest cała paleta zadań realizowanych na terenie ziemi stalowowolskiej, które wskazali samorządowcy. Czyli nie rząd wskazuje co samorząd ma realizować, ale samorząd wskazuje potrzebę, a rząd stwarza możliwości pozyskania na tę potrzebę ogromnych środków finansowych – dodał Rafał Weber.

– W imieniu stalowowolskiego samorządu na ręce Senator Janiny Sagatowskiej i ministra Rafała Webera chciałbym bardzo serdecznie podziękować rządowi Premiera Mateusza Morawieckiego, za to, że dba o polskie samorządy, a dzięki temu rozwija się też nasza Ojczyzna – powiedział Stanisław Sobieraj Przewodniczący Rady Miejskiej.

30 mln zł dofinansowania przeznaczone zostanie na realizację projektu pn.: „Modernizacja, rozbudowa i rozwój infrastruktury edukacyjnej wraz z doposażeniem placówek oświatowych w Stalowej Woli”. W jego ramach rozbudowana będzie Publiczna Szkoła Podstawowa nr 11, powstanie nowa hala sportowa przy PSP 7, centrum sportu młodzieżowego, a przede wszystkim wybudowane zostanie nowe przedszkole w miejscu Przedszkola nr 12. Obecna placówka przeniesiona zostanie do nowobudowanego żłobko-przedszkola w technologii pasywnej z basenem, a w miejscu starego budynku powstanie nowoczesny obiekt opiekuńczo-wychowawczy. Całość zadania opiewa na kwotę 37,5 mln zł.

Z 5 mln zł wsparciem natomiast zrealizowany zostanie projekt pn.: „Modernizacja osiedli miejskich w celu kreowania spójnej i nowoczesnej przestrzeni publicznej Miasta Stalowa Wola”. Zadanie to oznacza modernizację trzech podwórek na terenie miasta: podwórko Wolności / Mickiewicza „przy Solidarności”, podwórko Staszica / Popiełuszki „przy Optyku” oraz podwórko Popiełuszki / Ofiar Katynia. Całkowita wartość projektu wyceniona jest na kwotę 6,25 mln zł.

W ramach II edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych wszystkie samorządy, które złożyły chociaż jeden wniosek, otrzymały dotacje na budowę i modernizację m.in. dróg, szkół czy inwestycje wodno-kanalizacyjne. W tej edycji bezzwrotne dofinansowanie otrzymało blisko 5 tys. wniosków.

stalowawola.pl