Strona główna POWIATY Stalowa Wola wchodzi na nową ścieżkę rozwoju dzięki środkom norweskim

Stalowa Wola wchodzi na nową ścieżkę rozwoju dzięki środkom norweskim

Ponad 15,5 miliona zł otrzyma Stalowa Wola z funduszy norweskich na realizację programu Rozwój Lokalny. Nasze miasto znalazło się w gronie 29 miast spośród ponad 200, które walczyły o pozyskanie środków norweskich. Tak dobre informacje przywiózł 1 lipca do Stalowej Woli Waldemar Buda wiceminister funduszy i polityki regionalnej. – Zapraszam wszystkich do współpracy w realizacji tej olbrzymiej szansy skierowania Stalowej Woli na nową ścieżkę rozwoju – mówił Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

– Z tego ogromnego wyścigu spośród 212 miast, które uczestniczyły w projekcie, walcząc łącznie o pulę prawie pół miliarda złotych Stalowa Wola jest na podium wśród 29 miast w Polsce, które otrzymają dofinansowanie ze środków tzw. norweskich. Początkowo było tak, że tych wygranych projektów miało być 15, negocjowaliśmy z Norwegami żeby tę listę rozszerzyć do 29, ponieważ uznaliśmy, że ogrom pracy jaki został tutaj włożony wymaga wynagrodzenia. W Stalowej Woli bardzo dużo się dzieje, ale myślę, że te środki też będą bardzo dobrze wykorzystane. Ten program tym się różnił od innych grantowych, dotacyjnych, że wymuszał pewnego rodzaju diagnozę generalną problemów i rozwiązanie tych problemów rozpoczynając od infrastruktury, po rozwiązania społeczne, integrację, pokazywanie ludzi w tych projektach – mówił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Podkreślił też, że Stalowa Wola ma potencjał do rozwoju, który pokazała w przygotowanej strategii.

Projekt, który pozwolił zawalczyć dla Stalowej Woli o prawie 16 milionów złotych nosi nazwę „Modelowe rozwiązania na trudne wyzwania” – Program Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego w Stalowej Woli.

Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber przypomniał, że miasta, które w minionych latach za sprawą zmian ustrojowych straciły swoje funkcje społeczno-gospodarcze, tak jak Stalowa Wola, mają teraz okazję skorzystać z szeregu programów zewnętrznych, w tym także rządowych, które wspierają realizację inwestycji infrastrukturalnych, drogowych, kolejowych, kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych, gospodarczych czy społecznych.

– Kwota, która zostanie w ramach  programu „Rozwój Lokalny”  przekazana Stalowej Woli – ponad 3,5 mln euro – w przeliczeniu na złotówki to prawie 16 mln zł, naprawdę w pozytywny sposób zapisze się jako te środki, za które zostaną zrealizowane projekty, programy, które jeszcze mocniej, jeszcze szybciej zmienią oblicze Stalowej Woli, podniosą potencjał społeczno–gospodarczy – mówił wiceminister Rafał Weber.

Senator Janina Sagatowska zaznaczyła, że miasto Salowa Wola pięknie się rozwija, ale przy tym wyprzedza czas, bo władze miasta myślą strategicznie. – Zwyciężają, ci którzy właśnie w sposób perfekcyjny, profesjonalny są przygotowani na przyjęcie pomocy. Każdy potrzebuje pomocy, ale nie wszyscy są zdolni przyjąć tę pomoc, bo nie mają warsztatu, narzędzi i ludzi – mówiła senator Sagatowska. Senator podkreśliła też ciężką, mozolną pracę w trakcie przygotowań do tego projektu. Zauważyła, że miasto przeszło ogromną szkołę, co przyniosło pożądany efekt i zostawiło ślad w postaci wielkiej nauki na przyszłość.

Ogromne zaangażowanie i wielką pracę w przygotowanie projektu podkreślił też Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli. – Praca nad tym projektem, zupełnie innym niż dotychczasowe, wymagała wielkiego zaangażowania pracowników urzędu oraz organizacji pozarządowych i instytucji, które wspierały nas w tych działaniach. Nie jestem w stanie wymienić wszystkich zaangażowanych, a nie chcąc nikogo pominąć, z serca wszystkim dziękuję za tę niesamowitą wielką pracę, inicjatywy, zaangażowanie. Pozyskane 15,5 mln zł to Wasz sukces – mówił prezydent Stalowej Woli.

Włodarz miasta podziękował także osobom wspierającym stalowowolski projekt. – Dziękuję Panu Ministrowi Waldemarowi Budzie oraz pomagającym nam na co dzień Pani Senator Janinie Sagatowskiej oraz Ministrowi Rafałowi Weberowi za wielkie wsparcie dla Stalowej Woli. Przez cały projekt prowadzili nas eksperci Związku Miast Polskich: Wiesława Kwiatkowska, Adam Mikołajczyk, Przemysław Cichocki, którym bardzo dziękuję za wielką pracę oraz wskazanie dobrej drogi do sukcesu – podkreślił Lucjusz Nadbereżny.

Jak zaznaczył prezydent miasta, ten projekt to przede wszystkim wielka debata z mieszkańcami, zebranie oczekiwań i pomysłów na to w jakim kierunku powinna się zmieniać Stalowa Wola. – Dziękuję za wspólne stworzenie banku pomysłów oraz inspiracji na pozytywne zmiany w naszym mieście. Wśród wielu priorytetów, które zakładamy do realizacji, jest jeden główny: stworzenie wspólnie z mieszkańcami na nowo Placu Piłsudskiego, jako miejsca tonącego w zieleni, dobrej, wyróżniającej nasze miasto architektury, bijącego serca kulturalnego Stalowej Woli, z którego wszyscy mieszkańcy będą dumni. Mamy kolejne gigantyczne środki na odmianę Stalowej Woli i zrobię wszystko aby je jeszcze pomnożyć – powiedział prezydent Nadbereżny.

W związku z tym, że liczba beneficjentów programu „Rozwój Lokalny” znacznie wzrosła, ze spodziewanych 40 mln zł, Stalowa Wola otrzymała blisko 16 mln zł. – Te środki zostały ograniczone przez to, że większa ilość miast została dopuszczona do projektu, ale jednocześnie zostały wskazane nowe źródła finansowania, również bardzo atrakcyjna jak „Polski Ład”, gdzie jest 95 % dofinansowania dla inwestycji – mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sobieraj wyraził wdzięczność za pozyskanie dofinansowania na tak wiele zadań jakie założono w tym projekcie. Wśród nich m.in. działania w ramach programu rozwoju instytucjonalnego, w obszarach programu rozwoju lokalnego jak wspomniana wyżej rewitalizacja Placu Piłsudskiego, opracowanie nowego projektu centrum miasta wokół biblioteki, ZUS-u, poczty, nowa polityka mieszkaniowa, czy też część społeczna realizowana przez stowarzyszenia, instytucje, uniwersytety na terenie miasta Stalowej Woli, które w drodze konkursu zgłosiły swój pomysł na to, jak zmienić Stalową Wolę przez bardzo ciekawe projekty o charakterze gospodarczym, edukacyjnym, społecznym i kulturalnym.

Prezydent Stalowej Woli zapowiedział, że w najbliższym czasie, przy udziale liderów poszczególnych działań, zostaną podane szczegóły realizacji stalowowolskiego projektu.

www.stalowawola.pl