Strona główna POWIATY Stalowa Wola pamięta o Ofiarach Holokaustu

Stalowa Wola pamięta o Ofiarach Holokaustu

– Holokaust to wyjątkowy mord w dziejach ludzkości przeprowadzony systematycznie, na chłodno. Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu to doskonała okazja do edukacji młodego pokolenia, do kształtowania postaw szacunku dla drugiego człowieka – mówiła podczas stalowowolskich obchodów Renata Knap zastępca prezydenta miasta Stalowej Woli. W tym roku po raz kolejny samorząd oraz instytucje miejskie zorganizowały uroczystości mające na celu zachowanie pamięci o pomordowanych, ale i Bohaterach tamtego tragicznego czasu.

– Dzisiejszy dzień jest świętem pamięci o wielu milionach Żydów zamordowanych przez III Rzeszę Niemiecką podczas II wojny światowej. W tych dniach pamiętamy jednak też o tych, dzięki którym wiele osób przeżyło, jak nasi rodacy – Alfreda Markowska, lekarze Eugeniusz Łazowski i Stanisław Matulewicz – mówiła wiceprezydent Renata Knap.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu to ogromny projekt skierowany do dzieci, młodzieży, nauczycieli, ludzi ze świata kultury i nauki oraz całego środowiska lokalnego. Jego celem jest przypominanie historii Żydów podkarpackich – ich życia, kultury, wkładu w rozwój regionu, a w końcu tragicznych losów z czasów II wojny światowej.

Rokrocznie do organizacji obchodów włącza się dziesiątki instytucji: bibliotek, muzeów, szkół, uczelni, gmin oraz stowarzyszeń, fundacji itp. Stalowa Wola jest wśród 36 miejscowości z Podkarpacia organizujących z tej okazji specjalne wydarzenia.

Stalowowolskie obchody rozpoczęły się od wycieczki po Rozwadowie, w którym przed wojną żyło i pracowało wielu Żydów, poprzedzonej prezentacją multimedialną, a następnie zajęciami w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Pod pomnikiem poświęconym pomordowanym w czasie II wojny światowej rozwadowskim Żydom kwiaty złożyły władze samorządowe Stalowej Woli z wiceprezydent Renatą Knap na czele. Kolejnym punktem obchodów natomiast były prelekcje w Miejskiej Bibliotece Publicznej poświęcone Bohaterce trzech narodów – Alfredzie Markowskiej i Holokaustowi w literaturze. O oprawę muzyczną obchodów zadbała Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. I.J. Paderewskiego w Stalowej Woli, a wartę przy pomnikach wystawił Związek Harcerstwa Polskiego.

www.stalowawola.pl