Strona główna POWIATY Stalowa Wola nosi maski ochronne

Stalowa Wola nosi maski ochronne

Zakończyła się akcja dostarczania blisko 50 tysięcy bawełnianych maseczek ochronnych wielokrotnego użytku mieszkańcom Stalowej Woli. Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej Stalowa Wola i Charzewice przez dwa tygodnie nieustannie roznosili maski do mieszkań stalowowolan w ilości zgodnej z deklaracją śmieciową.

– Pragnę serdecznie podziękować Druhom z OSP Stalowa Wola i OSP Charzewice za ich poświęcenie i podjęcie się tego trudnego wyzwania dostarczenia maseczek do mieszkańców. Dziękuję również wszystkim pracownikom Urzędu Miasta, którzy tak licznie zaangażowali się w akcję pakowania maseczek, nawet w swoim wolnym czasie, na weekendach. Ze wzruszeniem patrzę na Wasze działania i rozpiera mnie duma, że mogę pracować w tak znakomitym zespole – mówi Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

W akcję pakowania zaangażowany od początku był także Stanisław Sobieraj przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli oraz Radosław Sagatowski prezes Miejskiego Zakładu Komunalnego, a także pracownicy Miejskiego Zakładu Budynków z prezesem Tomaszem Gunią na czele.

Od 16 kwietnia decyzją władz państwowych zakrywanie nosa i ust w miejscach publicznych jest obowiązkowe. Bawełniane maseczki, które trafiły do mieszkańców zostały zakupione decyzją Prezydenta Miasta Stalowej Woli ze środków budżetu miasta w celu maksymalnego ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa na terenie miasta.

Maseczka jest wielokrotnego użytku, dwuwarstwowa, szczelnie osłaniająca twarz. Została wykonana z tkaniny bawełnianej niekurczliwej, wykończona overlockiem i posiada długie, profesjonalne troczki lub gumki. Maseczki można prać w temperaturze 90°C oraz prasować. Przed pierwszym użyciem zaleca się wykonanie powyższych kroków.

Maseczki zostały bezpiecznie zapakowane przez pracowników Urzędu Miasta w Stalowej Woli oraz jednostek miejskich. Dostarczyli je natomiast Strażacy Ochotnicy z OSP Stalowa Wola oraz OSP Charzewice zgodnie z liczbą osób zamieszkałych daną nieruchomość w ilości odpowiadającej złożonej deklaracji śmieciowej. Co istotne, mieszkańcy nie ponoszą żadnych opłat związanych z dostarczeniem maseczki. Zakazuje się natomiast sprzedaży dostarczonych bezpłatnie maseczek.

Jak prawidłowo nosić maseczkę ochronną wielokrotnego użytku:

 • Przed założeniem maski należy umyć lub zdezynfekować ręce.
 • Maskę zakładamy przed wyjściem z domu w miejsce publiczne.
 • Założonej maski nie dotykamy rękami.
 • Maski ochronnej nie ściągamy co chwilę do połowy by lepiej oddychać nosem.
 • Maska musi dobrze przylegać do twarzy, nie mogą robić się prześwity po bokach.
 • Maska powinna być sucha.
 • Maskę trzeba prawidłowo ściągać – łapiemy za troczki od tyłu i ściągamy do przodu, nie dotykając głównej przedniej części maski.
 • Po zdjęciu maski myjemy ręce.
 • Używając maseczek bawełnianych lub innych wielorazowych trzeba pamiętać o właściwej dezynfekcji: roztworem alkoholu (minimum 70% spryskać i poczekać aż wyschnie), lub praniem w temperaturze powyżej 60°C z dodatkiem detergentu, lub wyjaławianiem w piekarniku przez 30 minut w 70°C.
 • Zdjętej wielorazowej maski nie trzymamy w obrębie ogólnodostępnej powierzchni w domu, szczególnie na stołach lub w kuchni.
 • Po zdjęciu a przed dezynfekcją wrzucamy ją do foliowego woreczka.

Pamiętajcie, że aby maseczka wielorazowa była dla nas bezpieczna, musi być regularnie dezynfekowana. Jeśli maseczka bawełniana zaczyna być wilgotna, należy ją zmienić. Należy ją wówczas ostrożnie zdjąć (nie dotykając wierzchniej warstwy), włożyć do woreczka foliowego i szczelnie zamknąć. Worek z zawartością przechowujemy do czasu prania lub dezynfekcji. Przed przystąpieniem do prania maseczek wielorazowych należy założyć jednorazowe rękawiczki. Zawartość woreczka wsypujemy do bębna pralki, starając się nie dotykać jego zawartości; pralkę ustawiamy na minimum 60°C – w tej temperaturze giną niebezpieczne dla zdrowia zarazki. Właściwe będzie też użycie programu do prania bawełny.

Maseczki wielorazowe powinny być prane oddzielnie, tzn. nie w towarzystwie ubrań czy innych noszonych przez nas rzeczy. Po wyschnięciu należy je wyprasować z użyciem maksymalnej temperatury i przechowywać w czystym miejscu do czasu użycia. Maseczki wielorazowe można dezynfekować używając w tym celu środka antybakteryjnego na bazie alkoholu w spray’u. W tym celu należy obficie spryskać powierzchnię maseczki środkiem i pozostawić do wyschnięcia, jednak jako bardziej skuteczne zaleca się pranie w wysokiej temperaturze.

www.stalowawola.pl