Strona główna POWIATY Stalowa Wola miastem z piasku i serc

Stalowa Wola miastem z piasku i serc

14 czerwca 1939 roku zostały poświęcone Zakłady Południowe, późniejsza Huta Stalowa Wola, wraz z naszym miastem. Do Stalowej Woli przyjechały wówczas najważniejsze osoby w kraju: prezydent Ignacy Moscicki, Eugeniusz Kwiatkowski – twórca Centralnego Okręgu Przemysłowego. Po 82 latach wciąż pamiętamy o tym doniosłym wydarzeniu. W ramach obchodów rocznicy poświęcenia odbyła się prapremiera filmu „Miasto z piasku i serc. Stalowa Wola” opowiadającego o naszej niezwykłej historii.

– Nie przypadkowo COP powstał w widłach Wisły i Sanu. Ziemia tu była nieurodzajna – piasek, ale mieszkańcy, którzy tu mieszkali byli gorącego serca. Serca, które budowało Stalową Wolę i nasz kraj. Po wielu latach historia zatacza koło. Huta Stalowa Wola znów staje się liderem, producentem, dostarcza wozy bojowe dla polskiej armii, a Lucjusz Nadbereżny prezydent Stalowej Woli wraz z samorządem stara się o to, aby nasze miasto było nowoczesne, przyjazne dla wszystkich, którzy chcą tu mieszkać, chcą tu się osiedlić – mówił podczas prapremiery Stanisław Sobieraj przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli.

Film dokumentalny „Miasto z piasków i serc. Stalowa Wola” opowiada o wielkim projekcie o nazwie Stalowa Wola i ludziach, którzy go realizowali. Po projekcji zebrali mieli możliwość rozmowy z twórcami i bohaterami filmu. Co należy podkreślić, reżyser filmu Tadeusz Arciuch pochodzi właśnie ze Stalowej Woli. Urodził się tu, tu chodził do szkoły podstawowej i pierwszej klasy liceum, a następnie przeniósł się z rodzicami do Warszawy.

– Od pewnego czasu Stalowa Wola śni mi się po nocach i wracam w snach do krainy szczęśliwości. Zainteresowanie historią Stalowej Woli natomiast pojawiło się w wieku dojrzałym. Zawsze wracam tu z dużą przyjemnością i z sentymentem chodzę po ulicach – mówił reżyser filmu.

W ramach obchodów poświęcenia Zakładów Południowych i Stalowej Woli odbyła się także Msza św. w intencji miasta Stalowej Woli, jej budowniczych i mieszkańców.

Organizatorem wydarzenia był Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli, a także: Stanica Kresowa, TVP Historia, Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli i Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

www.stalowawola.pl