Strona główna POWIATY Środowiskowy Dom Samopomocy – zaangażowany w akcje szycia maseczek ochronnych i wsparcie...

Środowiskowy Dom Samopomocy – zaangażowany w akcje szycia maseczek ochronnych i wsparcie podopiecznych

   Epidemia koronowirusa i jej sposób rozprzestrzeniania się spowodował że z dniem 16 kwietnia 2020 roku wprowadzono obowiązek używania maseczek ochronnych, a co za tym idzie pojawiających się problemów z ich dostępnością. 

Decyzję o rozpoczęciu szycia maseczek zarówno dla służb medycznych, jak i lokalnych mieszkańców podjął burmistrz Połańca – Jacek Tarnowski. Gmina zakupiła odpowiednie ilości materiałów potrzebnych do maseczek ochronnych.

Śds to kolejna placówka, która od samego początku zaangażowana jest w Akcję Szycia MASECZEK OCHRONNYCH w Gminie Połaniec. Kiedy podopieczni ze względów bezpieczeństwa przebywają w domach, w Środowiskowym Domu Samopomocy trwa akcja szycia maseczek. Zostały utworzono stanowiska pracy zgodnie z zaleceniami i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Szycie maseczek odbywa się z zachowaniem wymaganych odległości, wszelkich środków ostrożności, higieny i obowiązkowych zasad. Jedni kroją, inne osoby zszywają, a jeszcze inne wykańczają, praca idzie taśmowo i bardzo sprawnie. Nic więc dziwnego, że liczba gotowych maseczek rośnie w bardzo szybkim tempie, każdego dnia liczba dzienna jest coraz większa. Zanim gotowe produkty trafią do ludzi przejdą dokładną sterylizację w przychodni. Pracownicy Śds w akcji szycia maseczek wspierani są przez wolontariuszy.

Pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Połańcu nie zapominają o swoich podopiecznych,  w sytuacji obecnego zagrożenia zajęcia w placówce są zawieszone, a mimo to  terapeuci i pracownicy dbają o regularny kontakt z uczestnikami i ich rodzinami. Prowadzona jest teleterapia i teleporady dla wszystkich podopiecznych . W tym trudnym  czasie podopieczni ŚDS mają zapewnione wsparcie psychologiczne. Rozmowy telefoniczne z psychologiem pomagają pozbyć się uczucia silnego, nadmiernego lęku, niepokoju i stresu. Teleporady  mają na celu zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, uświadomienie, że w trudnej sytuacji  nie zostali sami, a aktualna rzeczywistość jest przejściowa,  przypominają o przynależności do grupy. Podopieczni mogą skorzystać z poradnictwa pielęgniarskiego, ich stan zdrowia jest na bieżąco monitorowany. Ponadto pracownicy placówki odwiedzili swoich uczestników zachowując wszelkie środki ostrożności, rozdając im maseczki wielokrotnego użytku-szyte w ośrodku, praktyczny prezent bardzo ucieszył podopiecznych.