Strona główna POWIATY Samorządowcy podpisali porozumienie

Samorządowcy podpisali porozumienie

List intencyjny dotyczący wspólnej polityki senioralnej, promocji turystyki, poprawy sieci dróg i transportu oraz ochrony lokalnego środowiska naturalnego i mikroklimatu podpisali burmistrzowie Sandomierza, Opatowa i Staszowa oraz starostowie powiatu sandomierskiego, opatowskiego i staszowskiego. Porozumienie pomoże sięgać po środki w nowej perspektywie unijnej oraz w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

– Po kilku roboczych spotkaniach doszliśmy do wniosku, że duży może więcej, dlatego łączymy się i podpisujemy porozumienie między samorządami, aby w przyszłości aplikować o środki zewnętrzne – powiedział Marcin Marzec burmistrz Sandomierza. – Wiemy, że projekty będą przyznawane dla grup samorządów, dla związków gmin i łatwiej będzie się przebić o takie wsparcie.

Grzegorz Orawiec, prezes zarządu Ośrodka Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu podkreślił, że właśnie powstaje Strategia Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego.

– Jest to moment, aby mocniej połączyć siły we wspólnych pakietach, dla całej strategii – podkreślił Grzegorz Orawiec, prezes zarządu Ośrodka Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu. – To promocja i turystyka, produkty lokalne, przetwórstwo rolno – spożywcze, opieka senioralna i sprawy zdrowia. Pierwsze pomysły na mobilizację sił już są. Na przykład przetwórstwo spożywcze, produkty lokalne, można rozwinąć sieć lokalnych inkubatorów spożywczych razem ze spiżarniami i sklepami, aby te produkty promować. Są narzędzia prawne, jest ustawa o rolniczym handlu detalicznym, a brakuje działań przedsiębiorczych i promocyjnych.

www.sandomierz.pl