Strona główna POWIATY Rusza rewitalizacja centrum starego miasta Staszowa

Rusza rewitalizacja centrum starego miasta Staszowa

W staszowskim magistracie w czwartek, 25 sierpnia, podpisano dwie ważne umowy – na modernizację Ratusza oraz na przebudowę terenu wokół Urzędu Miasta i Gminy. Stosowne dokumenty z wykonawcami podpisał dr Leszek Kopeć, burmistrz miasta i gminy Staszów przy kontrasygnacie Henryki Skowron, Skarbnika Gminy.

Oba z zadań realizowane są w ramach projektu „Rewitalizacja centrum starego miasta Staszowa”, na który gmina Staszów otrzymała z Programu Inwestycji Strategicznych Rządowego Funduszu Polski Ład 8,5 miliona złotych.

Pierwsza z podpisanych umów dotyczy modernizacji budynku Ratusza. Zakres prac jest szeroki. W obiekcie zostaną wykonane roboty budowlane, które pozwolą na dostosowanie go do nowych funkcji. W ramach prac modernizacyjnych zostaną wykonane nowe instalacje wewnętrzne, takie jak c. o., wodociągowa, kanalizacyjna, elektryczna, wentylacyjna, p. poż. i ewakuacyjna, a także teletechniczna oraz TV-SAT. Izolacja poddasza również przejdzie remont, tak jak i więźba dachowa, gdzie zostanie wykonana konstrukcja stropu. Ponadto zakres prac obejmuje hydroizolację ścian piwnic, obniżenie poziomu posadzki w piwnicach, wykonanie sufitów podwieszanych, a także wymianę stolarki okiennej, drzwiowej oraz parapetów. W obiekcie położona zostanie nowa posadzka, zostaną wyremontowane tynki oraz pomalowane ściany. W budynku Ratusza pojawi się także winda, a klatka schodowa zostanie przebudowana. Na wyglądzie zyska również elewacja budynku oraz teren wokół obiektu. Całości dopełni zakup wyposażenia.

 Chcemy, żeby Ratusz, który jest jednym z najważniejszych zabytków naszej gminy, był miejscem, w którym tętni kulturalne i społeczne życie naszej małej ojczyzny – mówi burmistrz dr Leszek Kopeć. – Remont, który właśnie się zaczyna pozwoli nam stworzyć miejsce, gdzie będą mogły odbywać się wszelkiego rodzaju spotkania wszystkich pokoleń staszowian, wystawy, czy też wernisaże. Nie zabraknie miejsca dla Centrum Informacji Turystycznej, czy też Muzeum Ziemi Staszowskiej. Pojawi się tutaj także kameralne, studyjne kino oraz sala konferencyjna – dodaje włodarz. – Już pod koniec przyszłego roku zobaczymy Ratusz o jakim od dawna marzyliśmy. Jestem przekonany, że remont sprawi, że budynek w pełni będzie mógł służyć zarówno mieszkańcom, jak i turystom – podsumowuje burmistrz.

Wykonawcą prac w staszowskim zabytku jest firma RENEWAL ART Sp. z o. o. z Daleszyc. Koszt modernizacji Ratusza wyceniono na 8 931 000,00 złotych, a według planu prace zakończą się w listopadzie przyszłego roku.

Drugą inwestycją, na którą podpisano umowę, jest przebudowa elementów zagospodarowania terenu przy budynku Urzędu Miasta i Gminy. Wykonanie robót budowlanych obejmuje tutaj między innymi rozbiórkę istniejących nawierzchni, a także rozbiórkę oraz budowę sieci oświetlenia. Wykonane zostaną nowe warstwy podbudowy, a parkingi będą przebudowane. Pojawi się również nowa nawierzchnia z kostki brukowej. Wjazd oraz wyjazd z terenu także zostaną przebudowane. Co więcej wykonawca wybuduje sieć kanalizacji deszczowej, a przyłącza kanalizacji sanitarnej będą poddane modernizacji.

– Remont terenu przy staszowskim magistracie przede wszystkim poprawi funkcjonalność otoczenia, a co więcej zyska na tym jego wygląd – mówi burmistrz Leszek Kopeć. – Cieszę się, że między innymi poprzez zwiększenie liczby miejsc parkingowych ułatwimy mieszkańcom dostęp do usług Urzędu Miasta i Gminy w Staszowie – podsumowuje włodarz.

Prace przy staszowskim magistracie wykonywać będzie firma Zbigniew Dziuba Usługi Remontowo-Budowlane z Koniemłotów. Koszt realizacji tego przedsięwzięcia to 1 942 808,51 złotych. Prace zakończą się w połowie lutego przyszłego roku.

staszow.pl