Strona główna POWIATY mielecki Rusza mielecki budżet obywatelski!

Rusza mielecki budżet obywatelski!

Ostatnie tygodnie były wyzwaniem dla nas wszystkich. Wyludnione ulice, puste place zabaw, przeszywająca cisza i wyczuwalny niepokój doskwierały chyba wszystkim mielczanom. Chcąc zakończyć panujący od dłuższego czasu marazm oraz pobudzić wyobraźnie mieszkańców, z nieskrywaną radością informujemy, że przy zachowaniu wszelkich form ostrożności od 1 czerwca rusza Mielecki Budżet Obywatelski. Czekamy na Wasze pomysły i projekty, a te, które otrzymają największe poparcie mielczan we wrześniowym głosowaniu, zostaną zrealizowane w roku 2021.

W ubiegłym roku mieszkańcy Mielca zgłosili 41 projektów do zrealizowania w ramach budżetu obywatelskiego. Część z nich wykraczała poza kompetencje samorządu miasta lub wskazywała działania na terenie prywatnym, bądź też nie mogła być zrealizowana w ciągu jednego roku, dlatego do głosowania zakwalifikowanych zostało 27 pomysłów. Propozycje mieszkańców miasta, zgodnie z regulaminem MBO, podzielone były na projekty ogólnomiejskie, czyli takie, które swoim charakterem lub oddziaływaniem mają znaczenie dla społeczności całego miasta oraz lokalne, które ważne są dla mniejszej grupy mielczan, np. mieszkańców jednego osiedla. W głosowaniu wybrano 3 projekty ogólnomiejskie oraz 13 propozycji o charakterze lokalnym. Łączna wartość projektów to blisko 2 miliony złotych.

W tym roku zasady wyłaniania propozycji mieszkańców w ramach Mieleckiego Budżetu Obywatelskiego nie zmieniają się i już od 1 czerwca do 15 lipca, za pomocą specjalnych formularzy, będzie można składać propozycje własnych projektów. Każdy z nich musi być poparty przez mieszkańców. W przypadku projektu ogólnomiejskiego wnioskodawca musi dołączyć minimum 50 podpisów mielczan, a w przypadku projektu lokalnego – minimum 25 podpisów. Dokumenty należy złożyć do 15 lipca osobiście w Urzędzie Miejskim lub listownie na adres Urząd Miejski w Mielcu ul. Żeromskiego 26, 39-300 Mielec z dopiskiem „Mielecki Budżet Obywatelski”. Jest także możliwość przesłania skanów formularzy na adres mbo@um.mielec.pl.

Do 10 września podana będzie lista projektów zakwalifikowanych do głosowania, które odbędzie się od 20 do 30 września za pomocą formularzy papierowych oraz internetowo za pośrednictwem profilu zaufanego.

Prezydent Mielca Jacek Wiśniewski zachęca do aktywnego udziału we wszystkich etapach przygotowań Mieleckiego Budżetu Obywatelskiego. – W ubiegłym roku mielczanie udowodnili, że są nie tylko zainteresowani tym co się dzieje w mieście, ale także to, że są odpowiedzialni za swoje najbliższe otoczenie i cały Mielec. Gorąco zachęcam do składania propozycji, a następnie głosowania na projekty obywatelskie – powiedział prezydent. Jacek Wiśniewski zaznaczył także, że wszystkie działania samorządu są odpowiedzią na zapotrzebowania mieszkańców, jednak budżet obywatelski jest jednym z najważniejszych elementów współpracy. – To nie tylko bezpośredni sygnał o potrzebach i pomysłach, to także pogłębianie i umacnianie wiedzy o funkcjonowaniu miasta – dodał prezydent Mielca.

Wszystkie informacje na temat zasad i harmonogramu Mieleckiego Budżetu Obywatelskiego oraz potrzebne formularze do pobrania można znaleźć na stronie internetowej miasta Mielca w zakładce „Mielecki Budżet Obywatelski” (https://www.mielec.pl/mielecki-budzet-obywatelski/).

www.mielec.pl