Strona główna POWIATY Rondo i droga powiatowa w Pysznicy już gotowe

Rondo i droga powiatowa w Pysznicy już gotowe

– Ta inwestycja to wspólny sukces powiatu, gminy i Ministerstwa Infrastruktury, które ją wsparło – mówił starosta stalowowolski podczas oficjalnego otwarcia przebudowanej drogi powiatowej nr 1019R, wiodącej przez Pysznicę.

Zadanie pod nazwą „Przebudowa drogi powiatowej nr 1019R na odcinku od skrzyżowania z drogą powiatową nr 1023R do skrzyżowania z drogą powiatową nr 1024R w m. Pysznica”, było realizowane w okresie od lutego do listopada 2019 roku, a jego wykonawcą było przedsiębiorstwo MOLTER z Rudnej Małej. – To jedna z naszych najważniejszych dróg powiatowych, a w tej części powiatu to wręcz newralgiczna. Bardzo nam zależało, żeby przeprowadzić ten remont porządnie, ale nie ukrywam, że była to trudna inwestycja, ponieważ podczas jej realizacji nie zamykaliśmy ruchu samochodowego. Wykonawca jednak stanął na wysokości zadania i daliśmy radę – mówił starosta Janusz Zarzeczny podczas oficjalnego otwarcia drogi, które miało miejsce w dniu 15 listopada.

Zadowolenia z wykonanej inwestycji nie ukrywał również Łukasz Bajgierowicz, wójt gminy Pysznica. – Dziękuję poprzedniej Radzie Gminy i mojemu poprzednikowi na stanowisku wójta, którzy zdecydowali się zarezerwować środki na ten cel w projekcie budżetu na 2020 rok. Dziękuję też staroście i Powiatowi Stalowowolskiemu za tę inwestycję – to kluczowa droga na terenie naszej gminy, wszyscy wiemy, że panuje na niej duży ruch. Dlatego tak ważne, że mamy teraz przez całe centrum gminy ciąg pieszo-rowerowy, bo wcześniej, gdy go nie było – dochodziło tu do wielu wypadków i niebezpiecznych zdarzeń. Ogromne znaczenie ma też wybudowanie ronda na skrzyżowaniu ulic Wolności i Szubargi, które bardzo usprawniło w tym miejscu ruch. Szczególnie rano występowały tu dotychczas problemy, robiły się zatory, a teraz auta jadą płynnie – podkreślał wójt Bajgierowicz.

W ramach inwestycji przebudowany został odcinek drogi o długości 1234 m. Wykonano jezdnię o szerokości 6 metrów oraz nowe warstwy nawierzchni. Na przebudowanym odcinku, po lewej stronie został wykonany chodnik z kostki brukowej o szerokości 1,5 m, a po prawej stronie ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 2,5 m i nawierzchni bitumicznej.
W ramach zadania przebudowano 10 skrzyżowań z drogami publicznymi, w tym jedno na skrzyżowanie typu rondo, które dodatkowo jest oświetlone. Przy okazji robót budowlanych wykonano również kanalizację deszczową, a także przebudowano sieć wodociągową, teletechniczną i gazową.
Wartość inwestycji wyniosła w sumie 5 435 966,92 zł, a połowę tej kwoty pokryło dofinansowanie w ramach „Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”. Reszta wydatków została pokryta z budżetów Powiatu Stalowowolskiego oraz Gminy Pysznica (po 50%).

Opisywane zadanie jest logicznym ciągiem poprzedniej inwestycji drogowej, zrealizowanej w ubiegłym roku przez powiat i gminę – przebudowie tej samej drogi ale na odcinku od Pysznicy w stronę Jastkowic i w samych Jastkowicach. A w planach jest jeszcze kolejny etap – od Pysznicy w kierunku granicy z powiatem niżańskim. – Ale nie planujemy go na rok przyszły, ponieważ w 2020 będą już utrudnienia w ruchu wynikające z budową obwodnicy Stalowej Woli. Nie chcemy blokować ruchu na wylotówkach z gminy w obu kierunkach naraz. Wrócimy do tematu za 2 lata. Projekt już mamy, jestem pewny że dogadamy się z gminą i sądzę, że dostaniemy dofinansowanie z Ministerstwa Infrastruktury. Na pewno będziemy mogli w tej kwestii liczyć na pomoc ministra Rafała Webera. W drogownictwie mamy teraz żniwa, rząd nas bardzo pod tym względem przez ostatnią kadencję wspierał i jestem przekonany, że w rozpoczynającej się kadencji będzie podobnie – mówił starosta Janusz Zarzeczny.

– Już moja w tym głowa, żeby znalazło się dofinansowanie dla tego zadania. Ale jestem
o to spokojny, ponieważ starosta Janusz Zarzeczny bardzo dba o to, aby podnosić bezpieczeństwo dróg powiatowych, przygotowywane przez powiat stalowowolski wnioski kładą na to duży nacisk i dzięki temu bez problemów otrzymują dofinansowanie środków rządowych. Ja bardzo się cieszę, że z tej zrealizowanej w Pysznicy inwestycji, ponieważ jak widać, mamy tu do czynienia z potężnym ruchem samochodów. Teraz wybudowano tu bezpieczne ciągi pieszo-rowerowe, a w newralgicznym punkcie rondo. Znacznie poprawiła się jakość tej drogi i bezpieczeństwo jej użytkowników – mówił obecny na otwarciu drogi Rafał Weber, stalowowolski poseł i wiceminister infrastruktury w poprzednim rządzie.

Materiał pochodzi ze strony: stalowowolski.pl
Zdjęcia: Tomasz Wosk
www.pysznica.pl