Strona główna POWIATY Miasto Tarnobrzeg Rocznica śmierci por. Józefa Sarny. Uczczono pamięć obrońcy Tarnobrzega z 1939 r.

Rocznica śmierci por. Józefa Sarny. Uczczono pamięć obrońcy Tarnobrzega z 1939 r.

W 83. rocznicę śmierci uczczono pamięć bohaterskiego obrońcy Tarnobrzega z 1939 roku, porucznika Józefa Sarny. Na grobie bohatera, na cmentarzu wojennym w Tarnobrzegu zapłonęły znicze, złożono kwiaty. Do uczestników uroczystości zwrócił się prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. Postać obrońcy miasta przywołał także pułkownik Józef Dąbrowski, prezes tarnobrzeskiego koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Rocznicowa uroczystość była wyjątkową lekcją historii dla młodzieży z Zespołu Szkół imienia księdza Stanisława Staszica w Tarnobrzegu. O udział młodzieży jak co roku zadbała nauczycielka, była dyrektor dawnego gimnazjum noszącego imię por. J. Sarny, Bogusława Jasińska.

– Przywołaliśmy dziś pamięć tego, który bohatersko stawił czoła Niemcom w obronie Tarnobrzega. Dokładnie 13 września mijają 83 lata od śmierci porucznika Józefa Sarny. Zginął na wiślanej skarpie, na posterunku, z którego heroicznie, dowodząc zaledwie grupą ludzi, bronił Tarnobrzega. Mieli nadzieję obronić i skarpę, i Tarnobrzeg. Nie mieli jednak szans w starciu z najeźdźcą. Dziś można zadawać sobie pytanie, czy było warto. Oni nie mieli wątpliwości… – mówił prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. Jak zaznaczył, w uroczystości nie najważniejsze były kwiaty złożone na grobie bohatera, zapalone znicze, ale to, że udział w niej wzięli przedstawiciele kilku pokoleń.

tarnobrzeg.pl