Strona główna POWIATY Reorganizacja budżetu na czas epidemii

Reorganizacja budżetu na czas epidemii

Samorząd Stalowej Woli podjął decyzję o wsparciu stalowowolskiego biznesu dotkniętego lub zagrożonego kryzysem z powodu pandemii koronawirusa. Na rzecz gospodarki z budżetu miejskiego w pierwszym etapie zostanie przeznaczone 7 milionów zł. Środki finansowe na uruchomienie parasola ochronnego dla firm w postaci zwolnienia z podatku od nieruchomości, umorzeń oraz odroczenia płatności będą pochodzić z wcześniej zaplanowanych wydatków budżetu miasta.

W związku z sytuacją w kraju i na świecie, w 2020 roku zostaną więc całkowicie ograniczone wydatki związane z wydarzeniami kulturalnymi, dniami miasta, dużymi imprezami plenerowymi, które były zaplanowane na błoniach w okresie wakacyjnym oraz działaniami promocyjnymi miasta. – Liczę na to, że mieszkańcy zrozumieją sytuację, że musimy te środki przekierować na ważniejsze cele – mówi Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

Z tegorocznego budżetu zostaną również wyjęte działania inwestycyjne z zakresu rekreacji i sportu. Zaplanowane na ten rok nowe boiska i inne obiekty sportowe będą musiały poczekać na lepszy czas.

Ograniczone będą także wydatki osiedlowe. – Chciałbym w sposób szczególny poprosić o wyrozumiałość wszystkich, którzy od lat czekają na parkingi, podwórka, czy place zabaw. W tej chwili te środki będą przeznaczone na wsparcie i ratowanie naszej gospodarki – mówi Lucjusz Nadbereżny.

Zostanie nałożony także dodatkowy reżim oszczędności w wydatkach administracji samorządowej, publicznej tak, aby maksymalnie oszczędzając przeznaczyć te środki na cele w tym czasie nadrzędne.

Jak podkreśla włodarz Stalowej Woli, ustalając reguły wsparcia trzeba również założyć fundamenty takiego działania z finansowego punktu widzenia. Przede wszystkim władze miasta muszą zadbać o to, by budżet miasta był bezpieczny. – Nie możemy doprowadzić do zachwiania płynności finansowej miasta, funkcjonowania instytucji czy spółek, które realizują kluczowe usługi dla naszych mieszkańców. Dlatego utrzymujemy zasadę zrównoważonego budżetu – zaznacza prezydent Nadbereżny.

Nie oznacza to jednak rezygnacji z realizacji inwestycji mieszkaniowych, drogowych oraz rozwojowych. Priorytetem będą jednak te dofinansowane ze źródeł zewnętrznych. Nałożony zostanie także maksymalny rygor oszczędności w wydatkach bieżących.

Kolejne środki oraz narzędzia wsparcia będą uruchamiane po pierwszej ocenie fali kryzysu, który obejmie stalowowolskie firmy.

www.stalowawola.pl