Strona główna POWIATY Rekord Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Sandomierzu

Rekord Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Sandomierzu

12 stycznia 2019 r., Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz dwudziesty ósmy zagrała w całym kraju, również w Sandomierzu. Jej hasło w tym roku brzmiało: „Wiatr w żagle”. W przeddzień imprezy wolontariusze WOŚP niestrudzenie kwestowali w największych centrach handlowych: Galerii Sandomierz, Galerii Królewskiej, Kauflandzie i Stokrotce, jednocześnie przemierzając sandomierskie ulice, place, parki i skwery, zachęcając do finansowego wsparcia tej szlachetnej akcji. W tym roku w Sandomierzu zebrano rekordową kwotę  93.000 zł, która, jak we wszystkich miejscowościach zostanie przeznaczona na zakup sprzętu dziecięcej medycyny zabiegowej dla specjalistycznych szpitali dla najmłodszych. 

  W tym roku po raz pierwszy w Sandomierzu, akcję WOŚP mogliśmy wspierać nie tylko w finałowy weekend. Sandomierski Sztab WOŚP dzięki współpracy z zainteresowanymi obiektami i instytucjami, uruchomił Sztabowe Puszki Stacjonarne, do których darczyńcy mogli wrzucać datki do dnia Finału w godzinach i dniach działania konkretnych obiektów. Na terenie Sandomierza funkcjonowało 7 puszek stacjonarnych w:

– Urzędzie Miejskim w Sandomierzu
– Iluzjon Art Cafe
– Lapidarium pod Ratuszem
– Hotelu Basztowym
– Kinie Starówka
– Pilkington Polska Sp. z o.o. w Sandomierzu
– Muzeum Okręgowym w Zamku Królewskim w Sandomierzu.

Z okazji finału w niedzielę 12 stycznia przygotowano szereg atrakcji. W godz. 10.00 – 13.00 przy ulicy Rokitek i Koseły miała miejsce Moto Orkiestra, podczas której odbył się pokaz samochodów rajdowych i driftowych między innymi z Mistrzostw Polski. Zainteresowani za przysłowiowe „co łaska” mieli możliwość przejechania się ciekawymi i oryginalnymi autami, co okazało się nie lada atrakcją. Chętnych na 'przejażdżki z adrenaliną’ było więcej niż pozwalały ramy czasowe akcji, ale osoby które skorzystały bardzo emocjonalnie i z satysfakcją wypowiadały się na temat tej oferty. Największe zainteresowanie wzbudzało auto Subaru Impreza WRC, którego właścicielem jest sandomierzanin – Pan Antoni Rożek – pomysłodawca i współautor Moto Orkiestry. Na pokazie zaprezentowano również kilkusetkonne pojazdy BMW, które dostarczały ogromnych wrażeń nie tylko tym osobom, które miały okazje się nimi przejechać. Niezwykłą ciekawostką był niepozorny Renault Clio, który dopiero po starcie z „pole position” wprowadził wszystkich w pozytywne zaskoczenie. W Moto Orkiestrze wziął udział również Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, który przyjeżdżając swoim „MarcoŻukiem” oferował przejażdżkę po mieście, podczas której rozmawiał o bieżących sprawach miasta oraz pracy burmistrza.

Na Rynku Starego Miasta o godz. 13.00 rozpoczął się Moto Piknik, gdzie za symboliczne „co łaska” można było odbyć przejażdżkę wybranym motocyklem oraz samochodem, oczywiście pod opieką właściciela pojazdu. W tej części imprezy wzięły udział pojazdy członków Sandomierskiego Stowarzyszenia Motocyklowego „Moto Sandomierz” oraz Sandomierskiej Grupy Terenowej. Duże zainteresowanie budziło stanowisko kowalstwa artystycznego – Kuźnia Adama i Kaliny, gdzie podczas pikniku wykuwane były różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku.

Równolegle o tej samej godzinie, w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Patkowskiego 2a odbyła się część artystyczna 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po oficjalnym otwarciu przez dyrektora Sandomierskiego Centrum Kultury Wojciecha Dumina, prowadzącą Joannę Kwiatkowską przedstawicielkę Radia Leliwa oraz Grzegorza Świtalskiego, odbył się start strefy animacji i zabaw dla dzieci. Następnie miały miejsce licytacje ciekawych fantów przekazywanych przez sandomierskie instytucje, firmy, szkoły oraz mieszkańców. Swoją „cegiełkę”, wylicytowaną za 450 zł, dołożył również burmistrz Sandomierza. Osoba, która wygrała licytację otrzymała tort w kształcie serca oraz będzie miała możliwość zjeść kolację wspólnie z burmistrzem w wybranej przez siebie restauracji. Naprzemiennie z licytacjami odbywały się występy artystyczne, podczas których zaprezentowały się: Centrum Edukacji Artystycznej GAMA, Sandomierskie Studio Piosenki, Fabryka Ruchu, FT PARADOX, FT Dance Mania. Równie wielkie wrażenie na publiczności wywarły pokazy: karate – przygotowany przez Sandomierski Klub Karate Kyokushin oraz pokaz musztry i walki w wykonaniu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Zwieńczeniem 28. Finału WOŚP był koncert Damiana Ukeje z zespołem oraz pokaz Teatru Ognia w wykonaniu Agencji Eventów Historycznych Sarmata wraz „Światełkiem do nieba”.

W korytarzu, przy wejściu na halę, Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich, jak co roku zorganizował „Kawiarenkę”, w której za „co łaska” można było nabyć ciepły posiłek, ciasto, kawę lub herbatę. Tutaj swoje stanowisko miała loteria, do wygrania za symboliczną kwotę, były m.in. WOŚP-owe fanty.

W specjalnie przygotowanej przez profesjonalny zespół Stacyjkowo Animacje strefie – za symboliczne „co łaska” odbywało się m.in. malowanie twarzy, które cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych.

Strefa Nauki & Świat Robotyki zaprosiła na stoisko dla pasjonatów nauki, robotów, rzeczywistości wirtualnej, programowania, języków, komunikacji i dialogi pn. „Odkrywamy przed Tobą tajemnice otaczającego nas świata”.

  28. Finał WOŚP w Sandomierzu okazał się wielkim sukcesem. Pobity został zeszłoroczny wynik o około 23 tyś zł. Po wieczornych niedzielnych podsumowaniach zebrana kwota osiągnęła pułap 93.497,35 zł!!! Całość zebranych funduszy zostanie oczywiście przekazana na rzecz Sztabu Głównego Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Bardzo serdecznie dziękujemy za aktywny udział w wydarzeniu licznym instytucjom, firmom, osobom prywatnym, wszystkim darczyńcom za wszelkie wsparcie finansowe i materialne, a także wolontariuszom za ich wytrwałość i bezinteresowną pomoc w prowadzeniu zbiórki publicznej.

Organizatorami 28. Finału WOŚP w Sandomierzu było: Sandomierskie Centrum Kultury przy współpracy z Burmistrzem Sandomierza, Urzędem Miejskim oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, a także szeregiem innych instytucji.

www.sandomierz.pl